ROSTO KÖFTE

Gerekli malzeme:

750 gr. kıyma, 50 gr. iç ekmek (1 1/2 di­lim) 150 gr. soğan (2 orta boy), 3 yu­murta, tuz, biber, bir yumurta (üstü­ne sürmek için).

Rosto’nun içini doldurmak için ge­rekli malzeme: 3 hazırlop yumurta, 1/2 kahve fincanı iç bezelye, bir haşlan­mış havuç, 50 gr. sadeyağı ya da mar­garin (21/2 çorba kaşığı), 1/2 kah­ve fincanı domates salçası, 3/4 bar­dak su.

Hazırlanması:

İki defa et makinesinden geçirilmiş kemiksiz 750 gram kıymaya, ıslatıl­mış, suyu sıkılmış ve ufalanmış bir buçuk dilim ekmek, rendelenmiş 2 or­ta baş soğan, 3 tane yumurta, 2 kah­ve kaşığı karabiber ile yarım çorba kaşığı tuz ekleyerek on dakika yoğurun. Sonra bu kıymayı üstü hafifçe zeytinyağlanmış büyük bir tepsi, ya da fayans üzerine koyun. Avuçlarınızı da zeytinyağı ile yağlayın ve kıymanın üstüne basarak bir parmak kalınlığın­da 18×20 santim eninde ve boyun­da, biraz dar uzunca bir şekilde, iyi­ce yayın.
3u arada 3 yumurtayı 9 dakika sü­re ile haşlayın, kabuklarını soyun, iki­ye bölün. Taze ya da konserve bezel-ye’yi ve havucu haşlayın. Havucu kü­çük parçalara kesin.Kalın bir yufka gibi yayılmış kıyma­nın tam ortasının yukarısına kesilmiş yumurtaları yan yana dizin. Etrafını küçük havuç parçaları ve bezelyelerle süsleyin.

Sonra zeytinyağlı ellerinizle kıymanın alt bölümünü yukarıya doğ­ru yumurtaların üzerine çevirin, yu­murta ve sebzeleri iyice örtün. Kıyma­nın alt ve üst uçlarını sıkıca birleştirin. Üst üste kıvrılan yanlarını da birleşti­rin. ‘Böylece içi yumurta ve sebze do­lu bir kıyma rulosu oluşur. Yağlı yer­de hafifçe çevirerek, kıyma uçlarına da elinizle hafifçe bastırarak kıyma­nın iyice yapışmasını sağlayın.
içinde iki buçuk çorba kaşığı yağ bulunan bir tepsinin ya da fırın kabı­nın içine kıyma rulosunu yerleştirin. Bu arada enine birleşen kıyma uçları­nın, alta gelmesine dikkat etmeniz ge­rekir.
‘Bir yumurtayı çatalla iyice dövün, sonra bir kalın sulu boya fırçası iİe kıyma rulosunun üzerine bolca sürün ve orta sıcaklıktaki fırına koyun. 30 -40° içinde pişen kıyma rulosunun(rostosunun) üst bölümünün iyice pembeleşmesi gerekir.
Rostoyu fırından çıkarınca içinde piştiği kapta soğumaya bırakın, iyice soğuduğunda piştiği kaptan alarak yarım parmak kalınlığında yuvarlak­lara kesin. İçinde piştiği yağı,da kü­çük bir tencereye dökün. Yarım kahve fincanı tuzsuz domqtes salçası ile üç çeyrek bardak su ekleyerek biraz kay­natın. Böylece oluşan salçayı kestiği­niz dilimlerin üzerine dökerek çok kü­çük bir ateşin üzerine oturtun. Kısa bir süre pişirin. Sonra ateşten alarak yu­varlak dilimleri yanyana düzgün bir şekilde geniş bir tabağın içine yer­leştirin, üzerlerine soslarını dökün ve biraz kıyılmış maydanoz ekin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git