Saç Derisinde Kuruluk ve Kepeklenme

Saçlar özellikle biz kadınlar için çok önemlidir. Son zamanlarda erkekler arasında da önemli olduğunu görüyoruz, saç ektirmelerin çoğalması ile estetiğin dış görünümde gerekliliği ön plana çıkıyor. Evet saçlarımız önemli ama bakımı da önemli. Gerekli özeni gösterdiğimizde saç derisi sağlıklı olacağından saçlarımızda aynı oranda sağlıklı, canlı ve parlak olur. Ayrıca saç derisinde oluşan kepeklerle çoğumuzun başı derttedir. Özellikle koyu renkli giysiler giymeye çekiniriz kimi zamanlar.

Saç derisindeki hücreler de zamanla yaşlanır ve ölür bunun sonucunda dökülür. Hücreler sürekli yenilendiğinden ölü hücrelerin yenileri üretilir ve ölü hücreler de kepek dediğimiz döküntü haline gelirler. Saç diplerinde kuruluk gibi sorunlar da olabilir. Zamanla alın bölgesi ve kaşlarda da kızarıklıklara sebep olabilir, böyle durumlarda derhal bir dermatoloğa danışmalısınız.

Kepek probleminin iki nedeni vardır. İçsel ve dışsal nedenler.

İçsel Nedenler:

Düzensiz beslenme
Alerji ve ciltte hassasiyet
Sağlık sorunları
Hormonal düzensizliği
Aşırı terleme
Stres, panik ve tansiyon problemleri

Dışsal Nedenler:

Saçın çok seyrek yıkanıp az durulanması
Çok sık şapka, bere veya örtü takmak
Saç boyama maddelerinin yanlış kullanımı
Sürekli ve fazlaca köpük, jöle ya da jel kullanmak

kepeklenmeDermatoloğunuz tavsiyesiyle Antibakteriyel içerikli özel hazırlanmış şampuanlar kullanabilirsiniz. Kepek şampuanları aynı zamanda mantar hastalıklarını tedavi eden ilaçları da içerir. Bu sayede döküntüyü önlemiş olursunuz. Tedavi süreci sonrasında önceden kullandığınız şampuanı değiştirmelisiniz.

Saçlarınızı sık yıkayabilirsiniz yalnız yine dermatoloğunuz önerisiyle sık kullanıma uygun şampuan tercih etmelisiniz. Yıkama sonrası saçlarınız iyice durulanmalı hatta durulama suyuna sirke katabilir yıkama öncesindeyse saç derisine susam yağı sürebilirsiniz. Bunları da uygulamadan önce konunun uzmanına danışmakta fayda var, herhangi bir sorun ile karşılaşmanızı istemeyiz.

PAYLAŞ
Saç Derisinde Kuruluk ve Kepeklenme Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. bahar dedi ki:

    şampuanınismini öğrenebilirmiyim lütfen…

  2. eda dedi ki:

    bu şampuanın adını öğrenemezmiyiz acaba ???

  3. berrak dedi ki:

    Saçımdaki kepeklenmenin giderek artması dolayı beni çok üzüyordu.Bu nedenle saçımdaki kepeklenme durumuna yönelik olarak bitkisel olması nedeni ile ….. Kepekli Saçlar İçin Şampuan kullanımına başladım.2 ay kadar bir süredir kullanım yapıyorum ve sonuçlarından çok memnunum.Saçımdaki kepeklenme yok denilecek kadar azalırken,saçlarım daha canlı ve dolgun bir görünüme sahip oldu.Kepek sorunu yaşayan herkesin kullanım yapması gereken bir ürün.

Sayfa başına git