SAÇLAR SEYREKLEŞMEYE BAŞLAYINCA

Hergün on tel saçın dökülmesi olağan­dır, kaygılanmanın gereği yoktur. Ama eğer tarağınızdan hergün bir avuç saç çı kartıyor, başınızdaki saçların seyrekleşti ğini görüyorsanız, gecikmeden gereken tedbirleri almak için, dökülmenin ne­denlerini saptamak amacıyla bir derma­toloji incelemesi yaptırmanız gerekir. Saçın olağan dışı olarak dökülmesinin nedenleri pek çoktur. Bu dökülme erkek lerde daha çok görülür; kadınların saç­sız kalması çok az görülen bir olaydır.

Saçsızlığın nedenleri oldukça çoktur. Bunlar arasında fiziksel yorgunluk, yetersiz veya beslenme kurallarına aykırı bir beslenme (çay veya kahve gibi uyarı­cılar, soslar, kızartmalar, şekerlemeler saçlar için zararlı olabilir), bulaşıcı has­talıklar, heyecandan doğan şoklar, yağlı kepekle beraber oluşan yağ salgılaması­nı sayabiliriz. Bunun gibi kalıtım, hormon eksiklikleri, kan dolaşımını en­gelleyen bütün nedenler (çok gergin saç lar, bazı saç biçimleri, aşırı peruka kul­lanma) saçların rengini sık sık açmak ve kötü bir yöntemle uygulanan zayıflama tedavileri de saç dökülmesine yol açan nedenlerdir.Bu arada, gebelik sırasında saçların da­ha fazla dökülmesinin olağan bir olay ol duğunu da belirtelim; geçici olan bu dö külme doğumla beraber sona erer. ilâç kullanma (yatıştırıcı ilâç, fazla aspi­rin), ruhsal bazı durumlar gibi, saç sağlı ğını doğrudan veya dolaylı olarak etkile yebilecek hastalık nedenlerini saptamak için uzman ciddi bir araştırmaya girişir.

seyrekTedavi olarak protein, kalsiyum ve baş­ta B ve D vitaminleri olmak üzere vita­min bakımından zengin bir beslenme rejimi (süt, peynir, balık, yumurta sarısı, bira mayası, soya fasulyesi unu, taze meyve) uygulanır. Ayrıca saçlar, zeytin­yağıyla yıkanır, ayrıca plasenta, doku özü ve aminli asit kökenli güçlendirici maddeler sürülür.Kalitesiz maddeler, çok»fazla temizle­me etkisi olan şampuanlar, çok alkollü losyonlar kullanmak, briyantin, kolonya veya suyla saçlara biçim vermek gibi ha talardan elden geldiği kadar kaçınmak gerekir.Saçlarının döküldüğünün farkına varan kadınlar, saçlarını güçlendirmek için kesmek gerekip gerekmediğini sorarlar. Sadece saç kökü saçı uzattığından, saç kesmenin saç durumu üzerinde hiçbir et kişi olamaz; bununla beraber saç kesme nin yararlı yönü, tedavi etmek için sürü­len maddelerin içeriye işlemesini kolaylaştırmasıdır.Saçların bozuk veya çatallı olan uçları mutlaka kesilmelidir. Saçların sağlıklı olması için tarak, fırça, firkete, kurdele gibi tuvalet gereçlerinin çok temiz olma larına dikkat etmek gerekir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git