SEBZELİ PİLAV

Gerekli malzeme:

4 kişi için 3 en­ginar, 600 gr. taze bezelye ya da 8 çorba kaşığı konserve bezelye, 400 gr. mantar ya da kuşkonmaz, bir diş sar­mısak, 2 demet maydanoz, 120 gr. tereyağ, ya da benzeri yağ, tuz, bir li­mon.

Hazırlanması:

Pilavı pişirip hazırlayın. Bezelyeler taze ise, ayıklayın, yıkayın sonra bir litre suyun içine koyarak ateşe otur­tun. Bu suya daha önce dörtte bir li­monun suyunu sıkın.
Enginarları temizleyin. Sert kabuk­ları ile göbeğindeki tüyleri de ayıkla­dıktan sonra, yumuşak enginarları iki­ye bölerek içine limon suyu sıkılmış su dolu bir kabın içine koyun. Bezelyele­ri yarım saat pişirdikten sonra engi­narları aynı suyun içine koyun. 10-15 dakika daha kaynatın. Kuşkonmaz kullanacaksanız, onu da önceden te­mizleyerek enginarla bezelye oribeş dakika beraber piştikten sonra aynı suya ekleyin. Bezelye bir saat piştik­ten sonra, enginarlarla kuşkonmaz da rahatlıkla ezilecek kadar yumuşama-mış iken tencereyi ateşten çekin, seb­zeleri süzgeçten geçirin, suyu akıtın.
Yağı bir tencerenin içine koyarak ateşe oturtun. İçine ince kıyilmış sar­mısak ve maydanozu ekleyin. Sarmı­sak hafifçe sararmağa başlayınca be­zelye, kuşkonmazla dörde ya da altı­ya bölünmüş enginarları tencereye koyun. Hepsini beş dakika pişirin, bu arada yavaş yavaş, karıştırın.Daha önce pişirdiğiniz pilavı ısıtıl­mış bir tabağın içine yerleştirin. Üze­rine rendelenmiş kaşer dökün. Sonra da üstüne önce bezelyeleri, ardından kuşkonmaz ve enginarları güzelce yer­leştirin. Sebzelerin içinde piştiği yağı da pilavın üzerine dökerek sofraya götürün.
Bu pilavı kuşkonmazsız da pişirebi­lir, kuşkonmaz yerine mantar kullana­bilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git