Sevilesi Kadınlar

SEVİLESİ KADINLAR.

Uzunca bir süredir toplu taşıma araçlarını sık kullanmıyordum. Aracımın tamiratı uzun sürdüğü için bu günlerde toplu taşıma araçları ile yolculuk konusuna ben de karıştım.

Bu ilk değil aslında çoğu zaman toplu taşıma araçları sıkışık trafikte tercihli yolu kullandıklarından çokça fayda sağlamıştır bana.

Bu yolculuklarımda genelde çevremde olup bitenlere dikkat ederim.
Gördüğüm manzara hep aynı… Yorgun, bıkkın, uykusuz, bakımsız ve gelişi güzel giy-inilmiş kıyafetli erkekler, hayat savaşı veriyor. Kadınların bir kısmı ise erkeklerden farksız diğer bir kısmı ise kulağında kulaklık elinde telefon, malum sosyal siteleri tavaf ediyorlar.
Bu sınıfa giren bayanlarımız genelde birbirlerine benzeyen kıyafetler, makyaj, saç, gözlükler ile donatılmış, dünyadan bir haberler. Sanırsınız ki burası New York, onlarda bu şehrin uzun zamandır içinde yaşayan sakinleri.

Kafamı kaldırıp dışarı baktığımda ise manzara her durakta değişiyor. Bir durakta karışık kültürlerin insanları, diğer durakta tamamen kendini koyvermiş insanlar, bir başka durakta ise araya karışanlar hariç bakımlı baylar ve bayanlar. Ama değişen farklılığı olan pek bir şeye rastlamıyorsunuz. Aynı sahne, aynı roller ama karakterlerin değişmesi düşüncelerinizde bir farklılık yaratmıyor.

sevilesi kadınBu durum bu gün biraz farklı idi ‘’ yok yok epeyce farklı ‘’ Neden mi?

Sabah erken saatte evimin önünden geçen minibüse binip, gideceğim yere giden otobüsün geçtiği durakta indim. Durakta bekleyen bir kadın dikkatimi çekti. (genelde dikkatimi uzun süre çekebilen bir bayana sık rastlamam, hele ki otobüs durağında)

Simsiyah bele kadar inan örgülü saçlar, koyu kahve gözler, çok özenilmeden biçimlendirilmiş doğal kaşlar, kumraldan daha açık tonda bir cilt, makyaj yok(sıfır makyaj)
Son derece gösterişten uzak bele kadar inan siyah bir mont, buzmavisi bir kot ve spor klasik arası düz topuksuz ayakkabılar.
Sanırım boyu 1.65m ve kilosu da 50-55 kg arası.
Aynı otobüse bindik, yanında anne ve babası da vardı.(o saate kadar onları görmemiş gözüm)

İyi de ne diye takıldım ki şimdi ben bu kadına?
Hâlbuki ben; esmer ten seven, son derece bakımlı, dolgun vücut hatlarına sahip, frapan giyinen kadınlara oldum olası pek bir sempatik bakarım.

Tabi durur muyum, derhal analize başladım, neden hoşlandım diye. Hatta bir sıralama bile yaptım.
Buyurun beni bu bayanın ailesini göremeyecek kadar ona odaklayan özellikler.

Hadi sıralayalım.

1. Ben onu fark ettiğimde o da beni fark etti.(ilk göz teması) ikimizde bu bakışları fark ettiğimizde gülümseme-dik ama çok çok gizli bir mesaj alışverişi olduğu hissi hemen içimizde bir yer kapladı. (onun için de bunun böyle olduğunu hissedebiliyordum. )

2. Bu hissiyat içimi huzurla doldurdu. (çok önemli bir duygu bu, kimi buna elektrik diyor, ben huzur diyorum.)

3. Birkaç defa arkasını dönüp ailesi ile göz kontağı kurarak otobüsün arkasına doğru ilerlerken; ellerini zarifçe kullanışını, başını eğip anne ve babasına bakışını, adım atışını inceledim. Kısacası hiç dikkat etmeden özenmeden bedenini öyle zarif kullanıyordu ki…

4. Bunları yaparken çevresinin farkında olduğu ise kesinlikle kayda değer bir veri. (çoğu kadın kafasını önüne eğer elindeki telefon ile ilgisini kesmeden paldır küldür otobüsün arkasına doğru ilerler. Öyle bir hava yaratır ki bu kadınlar; ‘’ben bu otobüse kaza en bindim az ileride ineceğim’’ bu nedenle kimse benim için önemli değil, bende bu otobüstekilerin farkında değilim zaten ‘’bırakın telefonum ile oynayayım.’’
Oysa bu bahsettiğim kişinin farkında lığı sevgili arayan gözlerde değil. ‘’ Ben bu otobüse bindim ve çevremde olup bitenleri görüyor ve yorum yapabiliyorum’’şeklinde idi.

5 Bir saat süren yolculuk boyunca göz temasımız iki defayı geçmedi ve toplasam altı saniye belki sürdü.(bu bakışlarda ‘’senin farkındayım ama bundan ileri gitmek için uygun bir zaman dilimi değil’’ hissini verdi bana.)

6 Yüzünde; sakin, yaşına göre kendinden emin, tebessüm içeren bir bakış, yolculuk süresince devam etti.

7 Evet güzel bir kadındı; ama bunu şımarık bir eda ile yansıtmıyor, aksine alçak gönüllü bir tavır ile mimiklerine yayıyordu. (bu çok önemli bir nokta atalarımızın bir sözünü hatırlatmak isterim ‘’devden büyük fil var’’. )

8 Mavi boncuk dağıtan güzellerimiz gibi de değildi. İlgi duyulacak kadar dış görüntüsü güzel kadınların çoğunda etraftaki karşı cins ile kısa sürelerde de olsa beğeni kazanıp kazanmadığını görmek isteyen ukala bakışları çokça görmüşümdür. Ama bu kadın ortamdaki insanların farkında ve tek kişi ile karşılıklı göz kontağı kuruyordu(diğer bir önemli nokta bu durum; kendimizi özel hissetmemizi ve hayallere dalmamızı sağlıyor.)

9 Her şey doğaldı. Yapmacık hiçbir nokta ve hissiyat etkisi yoktu.

İneceğim durağa gelmiştim. İnerken biraz acele edersem otobüs hareket etmeden onun oturduğu camın önünden geçebilir ve son defa bunca şeyi ben mi uyduruyorum diye gözlerinde o bakışı yakalayabilir, durumu netleştirebilirdim.

İndim ve ileri doğru hızlıca yürüdüm. İşte orada neden bilinmez, sanırım gururum devreye girdi (bu kadınlarda daha sık görüne bir durum ) ve kafamı çevirip bakmadım o son bakışı yakalamak için.
Kim bilir belki de büyüsü bozulmaması gereken kozmik karşılaşmalardan biri idi…

Aklımdan yüksek sele geçen şey ise; bir kelam etmeden nasıl olur da ‘’İŞTE SEVİLESİ KADIN BU ‘’ diye düşünebilirdim.

Cevabım basit: İpuçları hissiyatlarda ve farklılık yaratabilen ruhun dışa yansımasında gizli.
Yani ince çizgilerin derin anlamlarında…

Gelelim beylik sözüne;
Güzelliğin sana verilen bir armağan. Lakin tek başına bir kelebeğe verilmiş ömür kadar kısa, samimiyetsiz. Sen bu güzelliğe ruh güzelliğini elemezsen, içinden hediyesi alınmış bir hediye paketinden başka bir şey değilsin.

Barış Yılmaz

Sevgili okuyucum sorularınızı cokkolayadres@hotmail.com adresimden bana iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Sevilesi Kadınlar Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. viento dedi ki:

    bu ne kadar güzel bir anlatımdır…
    okurken o anı yaşadım ve hissettim..
    ilk defa yazınızı okuyorum ve hislerini bu kadar güzel anlatan bir yazı görüyorum..
    bu güzel yazınız için teşekkür ederim..

Sayfa başına git