Şöbiyet Tatlısı

Kişi Sayısı: 8-10 Kişilik
Pişirme Süresi: 50 dakika fırında (önceden 175 derecede ısıtılmış)
Gerekli Malzemeler
-Süt (2 bardak, soğuk),
-İrmik (yarım bardak),
-Baklava yufkası (1 kg’lık 1 paket),
-Tereyağı (200 gram)
Şerbeti için:
-Su (2 bardak, soğuk),
-Toz şeker (3, 5 bardak),
-Limon (1/4 adet)

Şöbiyet Tatlısı Tarifi

1. Derin bir tavaya 2 bardak soğuk süt koyup üzerine yarım bardak irmik ilave edin. Bir çırpma teliyle hızlıca kanştırın ve muhallebi kıvamına gelene kadar pişmeye bırakın. Ayrı bir tavaya 200 gr. tereyağı koyun ve eritin. Pişen irmiği ve tereyağını tezgâhın üzerine alın.

2. I kg’lık 1 paket hazır yufkayı açın. Ust üste koyduğunuz 18-20 katlık yufkayı uzunlamasına 8 cm. genişliğinde kesin. Yufkanın kenarlanndaki fazlalıkları ayırın. Uzunlamasına kestiğiniz yufkayı aynı şekilde enlemesine 8 santimetrelik genişlikte kesin.

3.Elde ettiğiniz kare parçaların ortalarına birer çorba kaşığı irmik koyun. Karenin karşılıklı iki köşesini birleştirerek üçgen haline getirin ve hafifçe bastırın ve yufkaları bir fırın tepsisine dizin. Erittiğiniz tereyağını tepsiye dizdiğiniz tatlının üzerinde gezdirerek dökün. Tepsiyi önceden 175 derecede ısıttığınız fırına verip yaklaşık 50 dakika tutarak baklavaları pişirin. www.kadinlarsitesi.com

4. Şerbetini hazırlamak için ocağa aldığınız tencereye 2 bardak soğuk su ve 3,5 bardak toz şeker koyun. Üzerine 1/4 adet limonun suyunu sıkıp, posasını tencerenin içinde bırakın ve kaynamaya bırakın.

5. Üzeri kızaran tatlınızı fırından çıkarın. Kaynattığınız sıcak şerbeti tepsinin üzerinde gezdirerek dökün. Soğuduktan sonra süsleyerek servise hazır hale getirin.

PAYLAŞ
Şöbiyet Tatlısı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. zübeyde dedi ki:

    çok güzel görünüyo oruç oruç canm çekti

Sayfa başına git