Tatilde Yıpranan Saçlara Sihirli Bakım Öneriler

Tatile gidildi deniz, kum, güneş derken saçlarımız cansız ve sağlıksız görünmeye başladı. Hal böyle olunca aklımız saçımızda dolaşır olduk. Ya saçlarımız eskisi gibi görünmezse, ya dökülürse, ya kırılırsa gibi sorular birikti. Saçlarımız yıprandı mı yıpranmadı mı bunun küçük bir testini yapabiliriz aslında. Testin adı düğüm testi. Saçınızdan ince bir tutam alıp ayırın. Parmaklarınızın yardımıyla saçınıza bir düğüm atın ve düğümün nasıl çözüldüğünü gözlemleyin. Düğümün açılış hızı size saçınız hakkında bilgi verecektir. Eğer düğüm hemen açılıyorsa saçlarınızın kendi düğümünü çözecek kadar güçlü demektir ki bu güzel bir durum. Ama eğer düğüm kendiliğinden açılmıyor ya da çok geç açılıyorsa işte burada saçınız size sinyal veriyor demektir. Önlem alma vakti gelmiştir.

Saçlarınızı kestirin.

Şimdi uzun saç sevenler bu öneriyi hiç sevmeyecek biliyorum ama sık aralıklarla saçlarınızı kestirmek saç sağlığınız açısından son derece önemli. Uzun saç seviyorsanız bile özellikle yaz aylarında tatil öncesi ve sonrasında saçlarınızın kırıklarını aldırmanız saçınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Fazla ısı uygulamaktan kaçının.

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız saç maşası, fön makinesi, düzleştirici gibi ürünler saçımıza çok fazla ısı verdiği için saçımızı yıpratan bir diğer aletlerdir. Evet katılıyorum saçlarımız bu aletler sayesinde harika görünüyor bende kullanıyorum zaman zaman ama bunların kullanımını en aza indirmemizde fayda var.

Eğer acil bir işiniz yoksa saçlarınızı makine ile kurutmak yerine kendi halinde kurumasını bekleyin. Maşa ile dalga vermek yerine bigudi kullanın ya da saçlarınızı bir gece önceden örüp yatın. Bu yöntemler saçlarınızı yıpratmaz ve istediğiniz şekilleri verir.

Nemlendirme ve saç bakımı şart.

Saçlarınızı ona uygun bir şampuan, saç kremi ve yağlar ile nemlendirmeniz yani ona bakmanız şart. Yalnızca yıkayıp çıkmakla saçınızın sağlıklı görünmesi mümkün değil. Özellikle de yaz aylarında güneş ve deniz suyu saçlarımızı oldukça yıpratmakta. Bu nedenle saçımıza uygun sprey, serum ya da yağlardan kullanarak saçımızı güneşin zararlarına karşı korumalıyız.

Yalnız saç kremi uygularken saçınızın dip kısmından değil sadece uçlarına uygulamanız gerekiyor. Yoksa saçlarınız daha sık yağlanacaktır.

Beslenmenizde önemli.

Saçlarımızı korumanın bir diğer yolu da beslenmemizden geçiyor. Saçımıza iyi gelen besinleri tüketmemizde bir diğer etken. Zeytinyağ, fındık, somon gibi A ve B12 vitamini bakımından zengin besinler saçınızın yağ oranını da dengeleyeceği ve saç deriniz besleyeceği için önemli gıdalar. Bu gıdaları tüketerek de sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca günlük su tüketiminizi de artırmanız yine hem saç hem vücut sağlığınız için önemli bir etken.

Saçlarınızı koruyun.

Saçlarınız ince telli ve çabuk yıpranıyorsa size önerim tatilde şapka ve bone kullanmanız. Güneşlenirken şapka kullanmanız sizi güneş ışığından korurken saçlarınızın da mat görünmesini engelleyecektir. Ayrıca sadece deniz ve güneş değil havuzlarda içinde bulunan klor ve kimyasal maddeler nedeniyle saçınızı olumsuz etkiler. Bu nedenle havuza girerken saçlarınızı bir bone ile kapatabilirsiniz.

Saç maskelerinden yararlanın.

Tatil dönüşü saçlarınızı mutlaka bir maske ile bakıma alın. Bu maskeyi illa kuaförlerde yaptırmanız şart değil. Evde yumurta sarısı ve zeytinyağ ile hazırlayacağınız pratik bir saç maskesi saçlarınıza sağlık ve ışıltı katacaktır. Bu maskeyi haftada bir kere banyo öncesi yapın yarım saat bekleyip saçınızı yıkayın. Eğer güzel saçlarınızın güzel kokmasını istiyorsanız içerisine lavanta, yasemin gibi kokulu yağlar ekleyebilirsiniz. Bunun dışında keratin, argan benzeri besleyici yağlarda saç sağlığınız açısından önemli yağlar.

Gördüğünüz gibi evde kendi uygulayacağınız saç maskesi yardımıyla tatil dönüşü canlı ve ışıltılı saçlara kavuşmanız mümkün.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git