Selülit Nasıl Önlenir?

Selülit yetişkin kadınların bir takıntısıdır. Zaten bu yaş­larda selülit en belirgin hale gelir. Oysa selülit yeni yetme­likten başlayan uzun bir sürecin sonucudur. Önlemenin en iyi yolu ise tedbirli olmaktır.
Selülit bir çok faktörden kaynaklanır: Genetik, hormonal, dolaşımsal, besinsel ve psikolojik… Ama en Önemli faktör daima hormonaldir.

Fazla ostrojen salgılanması ve­ya salgılanması normal düzeyde bile olsa ostrojene aşırı duyarlılık neden olabilir. Bu son bahsedilenler yağ hücre­lerinde (adipokist) miktar ve boyutlarını arttırırlar.

Kadınsı tipte olanların, yani kalça ve baldırlarından şiş­manlama eğilimi gösterenlerde yağ hücrelerinin şişmesi daha çok görülür.
Selülitin oluşum şeması basittir: Ostrojen faliyetiyle, adipokistler (yağ kabarcıkları) hacimlerini arttırıp damar­ları sıkıştırırlar. Böylece dolaşımda bozukluklar başlar.

Derideki çatlamalar kalınlaşır (böylece meşhur portakal kabuğu görüntüsü olur), hücrelerin artıklarından kolayca kurtulamaz, hücredeki suda hareketleri bozulur, sinir ağla­rı baskıya uğrar. (Bu da ağrılara yol açabilir)
Destek sağlayıcı bağ dokuları sertleşir ve yağ depoları­nı dört bir taraftan kapatır.

selulitnasilonlenirSelülitten sorumlu olan hormonları sayarken araya en­sülini de koymak gerekir (Bu kitabın başından beri anlattı­ğı gibi ensülin de sorumlusu seçilen yiyeceklerdir).
Stres durumunda ise böbrek üstü bezlerinden kortikoid salgılanır ve bu da selülit riski doğurur.

Alınacak ilk tedbir, bu kitapta anlatılan ilkeleri uygula­yarak beslenme suçları işlemeyi önlemektir.
Eğer kişinin ergenlik sonrasında dolaşım bozuklukları varsa, bacakları şişme eğilimi gösteriyorsa, çok sıcak ban­yodan ve uzun süre güneş banyosu yapmaktan sakınmalı­dır. Damarlardaki dolaşım bozukluğu için bir doktora baş vurma yerinde olur.

Ayrıca çok sıkı kıyafetler de kan dolaşımını engeller (Sıkı jeanlar, çoraplar gibi).
Selülitin kötü etkilerine ve yerleşmişliğine karşı savaş ta spor faaliyetleri yardımcı olur. Çünkü kaslar yeterince gelişmedikçe, yağ yastıkcıkları için yeterli yer kalır.

Son olarak belirtelim ki, stresinizle başa çıkmayı öğren­mek için hiç bir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Yoga ve sofroloji gibi teknikler size stresinizle başa çıkmanızda yardımcı olabilirler

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git