Selülit Kâbusu

Selülit tüm kadınlar için bir çeşit kâbus olmakla bilikte, bu iyice yerleşik ve görülebilir hale gelmeden -maalesef- ilgilenilmeye başlanmaz. Bu konuya daha önce, yeniyetmelik kısmında değindik. Ancak bu istenmeyen durumu; daha ilk belirtileri ortaya çıktığında tanımlamak ve tedbir almak gerektiğinden, ne kadar çok anlatsak yeridir.
Harekete geçmek için hiç bir zaman geç kalınmış sayıl­maz. Kesin bir çözüm olmadığını kabul etsek bile, ciddile­şen durumu düzeltmek için bazı tedbirler alınabilir.
Selülit dört faktörden kaynaklanır:
– Kadınlarda zaten doğal olarak buna eğlim olması
– Hormonal dengesizlik
– Kötü beslenme alışkanlıkları
Düzensiz ve sağlıksız yaşam koşulları
Son iki faktör üzerinde çalışarak selülitlerin artmasını engelleyebiliriz ve azaltabiliriz. Ama yine belirtelim ki, so­runa global açıdan bakıp, yaşam tarzınızı şöyle bir gözden geçirmeniz gerekiyor.
İşte alınacak bazı önlemler:
Kilo fazlalığından kurtulun
Depolanmış yağlar, selülitin sıkıştırma etkisine bağlı olarak daha ağır bir tabloya girer. Fazla yağlar ortadan kal­kınca neyin selülit olduğu estetik olmayan görünümündende anlaşılacağı için daha kolay ayırd edilebilir. Böylece lo­kal bir tedavi yoluna gidilebilir.
-Doğru bir beslenme alışkanlığı edinin
Sofradaki kötü alışkanlıklardan vazgeçmek gereklidir. Bunun için Montignac Yöntemi’nin temel ilkelerine sadık kalmak ve kötü glisemik endeksi yüksek olan glusidleri tü­ketmeye son vermelidir.
– Damar yetmezliğinin tedavisi
Damar yetmezliği, bir başka deyişle “dolaşım bozuklu­ğu”, kadınlarda çok görülür ve selülit semptomları olan ka­dınlarda sistematiktir. Dolaşım sorunları sadece kalıcı ol­maları ile değil, bazı modern yaşam koşulları ile de ağırlaşabilir: Çok sıkı giysiler, çok sıcak banyo, uzun süre gü­neşte kalmak gibi.
Çok ciddi vakalarda, doktorun olaya müdahalesi şarttır. Ama bir çok durumda da ninelerimizin kullandığı ve hâlâ (Fransa’da) eczanelerde bulunan bitkisel şuruplar vardır. Bu doğal ürünler çok eskiden beri vardır, zararsızdır ancak olumlu etkileri azımsanamaz.
Her gün biraz ip atlamak ve jimnastik yapmak, haftada iki-üç kez yürümek, jogging, bisiklet ve yüzme sporları özellikle tavsiye edilir.
En etkili egzersiz ise, hiç asansöre binmeyip çok acele etmeden, yavaş yavaş merdivenleri ikişer ikişer çıkmaktır.
– Strese karşı savaşım
Stresinizi trankilizen veya anksiyoletik ilaçlarla azalt­mak yerine relaksasyon, yoga ve sofroloji gibi doğal yön­temleri seçin.
Akapunktur, bazı homeopatik (bitki özlü) reçetelerde strese karşı başarılı sonuçlar vermektedir.
Selülit kremleri
Eğer başka hiç bir önlem almıyorsanız, “antiselülut kremleri” adı verilen ürünleri kullanmanız tam bir başarı­sızlıkla sonuçlanacaktır. Bu kremler diğer önlemlerin yanı sıra kullanıldığında daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Kafein bazlı selülut kremleri ise yüzeydeki selülitlerde farkedilir bir azalma sağlamaktadır ancak süriilürkefı çok de­rin sasajlar yapmaktan kaçınmak gerekir. Aksi takdirde no-düller (düğümcükler) açılır ve selülitin şişip iyice yerleş­mesine sebep olur.
-Mucizevi çareler
Bence bu başlıkta toplanabilecek iki panzehir mevcut­tur. Bazılarınız bunları hayal sınıfına soksa da… birincisi bebeğinize meme vermenizdir.
Eski kitaplarımı okuyan pek çok hanım okuyucum bana Yöntemi uygularken öte yandan bebeklerine meme verdik­ten sonra selülitlerinin kaybolduğunu bildirdiler. Oysa, ilk hamileliklerinde aynı şeyleri yapmadıkları için bu durum görülmemişti.
Bu durumda iki faktörün birleşmesi bu sonucu yarat­maktadır: Meme vermek ve beslenme alışkanlığını değiş­tirmek.
Anne adayları bunu deneyebilirler… Anne olmayacak­lar için ikinci bir mucize çare vardır, eğer mideleri kaldınrsa, beslenme alışkanlığım düzeltmenin yanı sıra bir balıkyağı kürü yapsınlar.
Balık yağının karın bölgesindeki yağları azalttığı bilinir!.1 sel olarak gösterilmiştir. (Groscolas ve Belzung’un çalış­ması)
Benim tanıdığım bazı kadınlar 4 ay boyunca, Yöntemi uygularken, bir taraftan da her gün 1,5 çorba kaşığı balık yağı içmişlerdi. Selülitlerin azalması yönünde ilginç so­nuçlar almışlardır. Zor olanı buna inanmak değil denemek­tir. Çünkü bu deneyi yapmak için cesur olmanız gerekiyor!
Balık yağının içimini kolaylaştırmak için şu tekniği öneriyorum: Sözü edilen miktarı bir bardağa (sonradan atmak için kağıt bir bardağa) koyun, burnunuzu tıkayın ve bir yudum­da hepsini yutun. Hemen ardından şekersiz iki limon suyu için. Güç bir iş ama işe yarıyor.
– Olanakları olanlar
Eğer buraya kadar Önerilenlerden hiç bir sonuç alamadıysanız, bir estetik cerraha başvurmak kalıyor. Doktor selülitin yapısına göre uygun bir tedaviye karar verecektir. Bir çok tedavi olanağı mevcuttur: Lenf drenajı, mezoterapi, selulolipoliz, lipojekt, lipo-endoloz ve liposuksiyon gi­bi… nrur
İlaç kullanımı
Bu çok önemli konu için öbür bölüm ayrılmıştır. 7, Bö­lümün ikinci kısmını okuyunuz.

PAYLAŞ
Selülit Kâbusu Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. niran dedi ki:

    Selülitlerimin giderek belirgin bir hal alması beni mutsuz ediyordu.Çözüm olarak Deracine Selülit Serumunun kullanımına başladım.1 aydır kullanıyorum ve etkilerini farketmeye başladım.Selülit görünümüm daha az,cildim daha düz bir görünüme sahip oldu.Selülit sorunu yaşayan herkesin kullanım yapmasını öneririm.

  2. sema dedi ki:

    merhaba, acaba varislerle ilgili bilgi de verebilir misiniz. çok teşekkür ederim, çok güzel bir site hazırlanmış.

Sayfa başına git