Bu 16 Belirti Kanser Habercisi Olabilir Kaçmayın Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Kendinizde hissettiğiniz ani değişiklikleri doktorunuzla mutlaka ama panik yapmadan paylaşın. Yanılmış da olabilirsiniz… Yanılmış olmak kanserden ölmekten iyidir…

Vücudunuza dikkat etmek akıllıca olacaktır.  Vücudunuzdaki küçük değişiklikleri tanımanız gerekir. Bazı kanser tipleri için bilmeniz gereken belirtiler ve belirtilerin bir listesini hazırladık. Bu semptomlar kansere özgü olmakla birlikte bazıları genel belirtilerdir.

Yumrular :Tüm kanser semptomlarının en belirgin özelliklerinden biridir. Vücutta olmaması gereken bir şişlik hissetmek uyarı işareti kabul edilmelidir. Bunu banyo yaparken  daha kolay hissedebilirsiniz. Kendinizi sabunla köpürtün ve parmaklarınızı vücudunuzun üzerinde gezdirin. Şişlik hissederseniz panik yapmadan bir sağlık kuruluşuna başvurun.  Bunu sadece uyarı olarak kabul edin. Çünkü bu şişlikler iyi huylu  kitlelerden de olabilir.

Tuvalet Alışkanlıklarında Bariz Değişiklikler:

Vücudunuz size bir sorun olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir. Sık idrara çıkma, diyabetin bir semptomudur. Ancak, idrara çıkmak ağrılıysa ve acı veriyorsa, bu bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir. Doktorunuza danışın çünkü prostat veya mesane kanseri de idrara çıkma durumundaki değişikliklere neden olur.

En çok göz ardı edilen bir diğer belirti de bağırsak fonksiyonlarındaki değişikliklerdir. Eğer geçmeyen ishal veya kabızlık ile karşı karşıya kalırsanız, vücudunuz sizi ciddi bir sorunla uyarıyor olabilir.  Karın bölgesinde sürekli ağrı varsa, doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

Hazımsızlık

Çeşitli sağlık sorunlarının bir semptomudur, ancak kanser belirtisi olabilir. Mide ekşimesi veya yemek yedikten sonra acı çekiyorsanız, vücudunuz üst sindirim sistemi kanseri hakkında sizi uyarıyor olabilir. Yutma güçlüğü ve sürekli karın ağrısı ek işaretlerdir. Çok fazla antiasit ilaç kullanıyorsanız, kontrol edilmeniz gerekebilir.

Geçmeyen Yaralar

Kanserin deri yada mukozada verdiği belirtidir.  Deri kanseri ve ağız kanseri gibi  türleri genellikle yaralarla teşhis edilmektedir. Genital bölgedeki yaralar özellikle gözden kaçırılmamalıdır.

 

Ani Kilo Verme:

Eğer diyet yapmadan  kilo kaybetmeye başladıysanız, kanser kontrolüne gitmeniz gerekebilir. Kanser beslenme bozukluğuna sebep olur ve vücut zayıflamaya başlar.  Kısa sürede sebepsiz kilo  kaybediyorsanız, gerçekten doktorunuz tarafından görülmeniz gerekir. Buna sebep  mide, pankreas, akciğer veya özefagus (yemek borusu) kanseri olabilir.

İnatçı ve Tekrarlayan Yüksek Ateş:

Eğer ateşiniz var ve nedenini bilmiyorsanız, bu da  vücudunuzun kanser alarmı olabilir. Kanserde ateş bağışıklık sisteminin bozulması ve enfeksiyon istilasının sonucudur. Ateş ,lenfoma veya lösemi için öncü belirti olabilir.

Yorgunluk :

Genellikle göz ardı edilen kanser semptomudur. Yorgunluk, lösemi veya kan kanserlerine maruz kalmış kişilerde yaygındır. Kanınızı da kaybettiğinizden vücudunuz halsizleşir. Kolon kanseri kan kaybına neden olur ve bu  kanserin erken belirtisi olan yorgunluğa sebep olur. Çok yorgun hissediyorsanız, doktora gitmelisiniz.

Ağrı

Yorgunluk veya travma kökenli ağrılar dinlenme ile birlikte azalacaktır. Belirgin bir sebep olmadan canınız sürekli yanıyorsa , ağrı hissediyorsanız kontrol gerekebilir.  Aşırı baş ağrısı, karın ağrısı veya kemik ağrıları kanseri işaret edebilir. Vücudunuza dikkat edin ve doktora gidip bu uyarı işaretini anlatın. Nedeni olmayan eklem ağrısını da hafife almayın, normal değildir. Açıklanamayan eklem ağrısı yaşıyorsanız, derhal doktora gidin.

Sırt ağrısı, kasık ağrısına eşlik eden şişkinlik hissi  yumurtalık kanseri uyarısı olabilir. Bu semptomları yaşıyorsanız, hızlı bir şekilde kontrol edilmek isteyebilirsiniz. Yumurtalık kanserinde bu semptomlar ayırıcıdır.  Bu klasik semptomları bilmek hayatınızı kurtarabilir.

Cilt Değişiklikleri:

Cildinizi  gözlemleyin. Sarılık görüyorsanız, karaciğeriniz etkilenmiş olabilir. Bazı kanserler, kaşınmanıza neden olan maddeler üretir. Cildiniz kırmızıya veya sarıya dönüşürse derhal bir doktora görünün!

Üremi (idrarda kan görülmesi):

Göz ardı edilmemesi gereken başka bir işarettir. İdrarda kan olması, bir enfeksiyon belirtisi de olabilir kanser belirtisi de… Prostat yada mesane kanseri belirtileri olabilir. İdrar kaçakları veya idrar yapamama gibi değişiklikler dikkat edilmesi gereken önemli uyarı işaretleridir.

Kanayan Benler, Deri Değişiklikleri

Benlerin kanaması önemli başka bir kanser işaretidir. Benleriniz kanıyorsa, şekil veya boyut değiştirirse, doktora başvurun. Bu tür yaralar, altındaki kanseri açığa vurabilir.

Çiller de ciltteki zararsız oluşumlardır. Ancak, çilleriniz değişiyorsa kanser probleminiz olabilir. Eğer ben veya çilleriniz renk veya şekil değiştirirse, hemen doktor kontrolü isteyin. Bunlar Melanoma (Cilt kanseri) belirtileridir.

Ağız ve Dil Görünümündeki Değişiklikler:Dilinizde beyaz lekeler varsa, ağız kanserini erken yakalayabilirsiniz. Sigara içen veya tütün çiğneyen insanlarda  görülür. Lökoplaki (beyaz leke) erken yakalanırsa, kanser başlamadan önce durdurulabilir. Yanaklarda veya dilde beyaz leke görürseniz, doğrudan doktora gidin.

Kanamalar

Göğüs ucundan kan gelmesi meme kanseri işareti olabilir. Anormal  genital kanama yaşıyorsanız  serviks (rahim ağzı)kanseri veya endometriyal (rahim iç tabakası) kanser olabilir.Öksürünce kan gelmesi de anormal bir durumdur. Kanser ihtimali olabilir.

Yutma güçlüğü yaşamak kanser potansiyeli olarak düşünülmesi gereken bir belirtidir. Tümörler boğaz veya yemek borusunu tıkayabilir. Yiyeceklerin boğazına yapıştığını düşünüyorsanız derhal kontrol ediniz. Bu normal değildir ve bedeniniz özefagus veya mide kanseri uyarısı yapıyor olabilir.

Öksürük  ve Nefes Darlığı.

Başka bir akciğer kanseri işaretidir. Sürekli öksürüyorsanız, vücudunuzda bir sorun vardır. Alerjik yada enfeksiyon kaynaklı da olabilir.Ancak öksürük inatçıysa bir doktor tarafından görülmeniz gerekir. Nefes darlığı ve göğüs ağrısı da kanserli kronik öksürüğün eşlik ettiği belirtilerdir.

Nefes darlığı da normal değildir. Sebepsiz nefes darlığı yaşıyorsanız  bir doktor tarafından kontrol edilmeniz gerekir.  Kanser yüzünden oluşması muhtemel akciğer hasarından kaynaklı olabilir.

Kronik Asit Reflüsü :

Özefagus  (yemek borusu)kanseri belirtisi olabilir. Asit reflüsünü  erken tedavi etmek bu tip  kanserin tek çaresidir. Yemek borusunda midedeki gibi koruyucu yüzey yoktur.  Mide asidine sürekli ve uzun süreli maruz kalmak, istisnasız kanser nedenidir… Asit reflüsünü gözden kaçırmayın; Ciddi olabilir!

Açıklanamayan Gece Terlemesi

Önemsiz görünebilir.  Uyandıracak kadar fazlaysa ve menopozda da değilseniz gece terlemelerini gözden kaçırmayın. Doğrudan doktora gidin!

Kanser, ölümün en yaygın nedenlerinden biridir. Uyarı işaretlerine dikkat ederseniz hayatınızı uzatabilirsiniz. Sigara içimi veya güneş ışınlarına maruz kalma gibi risk faktörlerine sahipseniz, gerçekten kansere karşı korunmanız gerekir.

Kanserin klasik belirtileri kolayca gözden kaçırılır;Bununla birlikte, bazen bu zararsız semptomlar, tedavi edilmediği takdirde ölümcül koşulları ortaya çıkarmaktadır. Kendinize dikkat edin. Fark ettiğiniz belirtiler bir anlam da ifade etmeyebilir.

Unutmayın; Erken teşhis hayat kurtarır!!!

PAYLAŞ

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git