TOKSOPLASMOZ

TOKSOPLASMOZ.
Bir parazit protozoon olan Toxoplasma gondii enfeksiyo­nudur.
Nedeni: Ev köpek ve kedilerinin ço­ğu, Toksoplasma taşıyıcılarıdır. Etken or­ganizma, bu konaktan Toxacara mystex adlı solucanın yumurtalarına geçer. Bu yumurtaların yiyeceklere bulaşması ola­ğandır. İnsana enfeksiyon bu yolla ge­çer. Ayrıca, bu asalak; birçok memeli hayvanla kuşlarda bulunabildiğinden, az pişmiş et yemek de enfeksiyonu bulaş­tırabilir. Bütün bu verilere göre, Tokso­plasma gondii, insanda sık rastlanan bir parazittir.

Toksoplazma

Toksoplazma

Belirtileri: Vakaların pek çoğun­da, hiçbir belirti yoktur. En fazla, lenf bezlerinin hafif şişkinliği göze çarpar. Gebe kadının hastalığa yakalanması ha­linde, asalaklar bebeğe geçer ve durum çok ciddileşir: Sonuç, ölü doğum, ya da düşüktür. Çocuk yaşadığı takdirde, gö­zünün koroid tabakası iltihaplanmıştır (bkz. Göz). Bu durumda, retina yıkılır ve görme bozuklukları ortaya çıkar. Ay­rıca, çocukta, çırpınmalara ve hidrosefa­liye yol açan beyin iltihabıyla, karaciğer, dalak ve akciğerlerin yıkımı da görülür.
Tedavi: Vakaların çoğunda, hastalık fark edilmez ve teşhis edilenlerde de, belirtiler hafif olduğundan, tedavi gerek­tirmez. Çok seyrek rastlanan doğuştan toksoplasmozda, tedavi, sulfonamid ve pirimetaminin bir arada kullanılmasıyla gerçekleşebilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git