TROMBOSİTOPENİK PURPURA

TROMBOSİTOPENİK PURPURA
Kıl­cal damarların, deri içine kanamaları (purpura), kandaki trombosit eksikliğine (trombositopeni) bağlı olabilir, çünkü, damar sisteminin devamlılığı ve kanın normal pıhtılaşması için, trombositlerin varlığı gereklidir. Dolaşım kanındaki trombositlerin azalmasıyla seyreden bir kaç hastalık vardır.
Bunlar; lösemi, aplastik anemi, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, kemik iliğinde kanser metas­tazları, çok ağır seyreden bakteri enfek­siyonları, kollagen hastalıklar, sıtma, bilharzia, kala-azar ve bazı maddeler ya da ilaçlarla zehirlenmedir. Bazen, trom­bositopeni, belirli bir nedene bağlı ol­maksızın da ortaya çıkabilir. Bu durum­da, trombosit azlığının nedeni, kişinin kendisine karşı, anormal olarak, bir an­tikorun oluşmasına bağlanır. Bu antikor­dan ötürü, karaciğer ve dalakta çok sa­yıda trombosit yıkımı olur.

TROMBOSİTOPENİK PURPURA

TROMBOSİTOPENİK PURPURA

Belirtileri: Burun, böbrekler, barsaklardan şiddetli kanama oluşabildiği gibi, deride tipik çürükler belirir ve du­rum değişkendir.
Tedavi: İdyopatik, yani nedeni bi­linmeyen hastalıkta, kortikosteroidler ve­rilir. Tedaviye iyi cevap alınmadığı za­man, dalak çıkartılabilir ve bazen bu ameliyat sonrası durum, umulmadık şe­kilde düzelebilir.

PAYLAŞ
TROMBOSİTOPENİK PURPURA Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Filiz karayalçın dedi ki:

    Ben 27 yaşıda erken menopoza girmiş bir bayanım şu anda 36 yaşıdayım 3 yıldır climen kullanıyorum yılda bir knturölden geçiyorum. benim sorum şu olacak kaç yıl daha climen kullanacağım. Benim mide sorunumda var ve mideye dokunurmu.aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürlerimi sunuyorum

Sayfa başına git