Yaz için sekiz kural

Saçlarınızı yağla ovun. Saçı yağla ovma oldukça can sıkıcı bir işlem olmakla be­raber yararlıdır. Vaktiniz olursa tatile çıkmadan önce bir kez, tatil sırasında da bir ya da iki kez mutlaka bu işlemi ya pın. Reçine yağı, badem yağı veya zey­tinyağı konmuş bir kabı, içinde kaynar su bulunan diğer bir kabın içine oturtun böylece ısınan yağı saç derisine sürün. Parmaklarınızın ucuyla yağı yavaş yavaş emdirin, saçlarınızın uçlarını da tepeye doğru getirerek yağlanmasını sağlayın, sonra sıcak suya batırıldıktan sonra kuru mak üzere yayılmış olan bir havluyu ba­şınıza sarın. Saçınız yağlıyken, havluyu bir iki kez sıcak suyun içine batırıp iyice sıktıktan sonra tekrar başınıza sarın, zeytinyağının içeriye işleyebilmesi için sıcaklık gerekir sonra saçınızı suyle bol bol çalkalayın. Zeytinyağıyle yıkamanın yerini hiçbir şey tutmaz. Güneşten ko­runun. Güneş banyosu yaparken başınız örtülü olmalıdır. Baş açık olarak güneş banyosu yapılmaz.
Denizde yüzerken deniz başlığı takın. Deniz suyunun, içinde bulunan iyod ve madensel tuzlar sayesinde saçları güç­lendirdiği söylenir, doğrudur da. Ama bununla beraber, saçların deniz suyuyla temas etmesinden bazı sakıncaların doğ duğunu da unutmamak gerekir. Göze­nekli olan boyalı saçlar çok su emdiği için, özel olarak korunmalıdırlar. Deniz de yüzerken, saçlarınızın hiç ıslanma­ması için önce, profesyonel yüzücülerintaktıkları cinsten çok ince bir deniz baş­lığı takın; sonra zevkinize uygun ikinci bir başlığı birincinin üzerine takın. Eğer saçlarınız yağlıysa, çok sıkı başlıklar giy memeye ve de başlıkları uzun süre başı­nızda tutmamaya dikkat eriin. Saçlarınızı makineyle kurutmayın. De­nizde yüzerken başlık giymek istemiyor sanız, denizden çıkınca saçlarınızı gü­neşte ya da makineyle kurutmayın. Saç kurutma makineleri dışarıya sıcak ve ku ru bir hava verdiklerinden saça zararlı­dır. Havanın güzelliğinden yararlanarak saçlarınızın kendiliğinden kurumasını bekleyin ama bu arada da gölgede kal­maya dikkat edin, böylece bir yandan zaman kazanır, bir yandan da serinlersi­niz.
Saçlarınızı bebekler için hazırlanmış şampuanlarla yıkayın. Saçlar yazın be-beklerinki kadar naziktir, bu nedenle saçlarınıza bebeklerinki kadar özen gös­terin. Saçlarınız yağlı olsa bile kuru saç­lar için hazırlanmış bir şampuan kulla­nın. Şampuanı biraz sulandırın, çok kö­pürtmeyin, yalnız bir su yıkayın, saçını­zın derisini çok güçlü olarak ovmayın. Saçlarınızı yıkarken, friksiyon yaparken tırnaklarınızı kullanmayın. Her akşam saçlarınızı çalkalayın. Genel likle kireçli olan musluk suları, saçı do­nuklaştırır ve kuruduktan sonra, geride beyaz birikintiler bırakır. Bu nedenle de nizden çıktıktan sonra saça yapışan tu­zu gidermek için bile musluk suyunu kullanmayın. Bir parça pamuk alarak tat lı suya (maden suyu, kaynak suyu) batı-rın sonra pamuğu saçınızın kökünden başlayıp ucuna dek geçirin. Suyu azar azar, su kabını başınıza çok yakın tuta­rak saçlarınızın üstüne dökün. Sprey yerine briyantin, saçı kolayca kı­vırmaya yarayan bir sıvı veya aynı işe ya rayan bir krem kullanın. Briyantini de doğrudan doğruya saçınıza sürmeyin, fırçanızın kılları üstüne bir miktar koy­duktan sonra saçlarınızı fırçalayın, böy­lece briyantinin daha kolay yayılmasını sağlayın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git