YEMEKLER NASIL PİŞİRİLİR?SUDA PİŞİRME

Bu, en eski yemek pi­şirme yoludur. Haşlanacak besin, kay­namaya başlamış su dolu büyük bir kabın içine yerleştirilir. Kapağı da sı­kıca kapatılır. Su ile pişirilen yemek­lerde dört ayrı sonuca ulaşılabilir.
Pişirilecek maddeler bol soğuk su­yun içine konarak ateşe yerleştirilir. Küçük bir ateşte yavaş yavaş pişirilir. Su kaynamaya başlayınca, ateşten in­dirilir. Böylece bir «haşlama» elde edilir. Ancak bu tür haşlamada haşlanan yemeğin özel tadı kaybolur.Pişirilecek madde kaynamakta ci­lan suyun içine konur, böylece özel ta­dını ve beslenme gücünü kaybetmez. Pişecek yemeğe değişik bir tad ver­mek için başka maddeler (havuç, so­ğan gibi) eklenecekse, önce bu ek maddeler pişirilmelidir; sonra da asıl besin kaynar suya atılmalıdır.
Bazı yiyecekler buharda pişirilir. Bunun için içice giren iki tencere kulla­nılır. Alttaki tencereye kaynayınca taşmayacak kadar su konur. Böylece aşağıdaki su kaynamağa başlayınca oluşturduğu buhar üstteki susuz ten­cereyi ısıtır ve içindeki yemeği ya pi­şirir, ya da istenildiği kadar ısıtır. Bu­na «buharda pişirme» denir. Su buha­rından bu şekilde yararlanmak için gerekli tencereleri bulmak biraz zor­dur. Bunun için evde bulunan içice girebilecek bir tencere rahatlıkla kul­lanılabilir. Böylece sert yağlan eritme­den yumuşatmak, bazı besinleri de renklerini, tadlarını, kokularını kay­betmeden pişirmek mümkün olur.
Su ile yemek pişirirken tuz önceden atılır.Su ile neler pişirilir? Hemen her şey: çeşitli etler, balıklar, kabuklu deniz hayvanları, sebzeler, patates, makar­na, pirinç gibi hamur yemekleri, kuru sebzeler (fasulya v.b.) yumurta, ku­ru meyveler (reçel, komposto yapmak için).

PAYLAŞ
YEMEKLER NASIL PİŞİRİLİR?SUDA PİŞİRME Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. online dedi ki:

    cok sey ogrendim

Sayfa başına git