Yeni Doğan Bebeğin Refleksleri Nelerdir?

Bebeklerin yeni geldikleri yaşadığımız bu dünyaya uyum sağlayabilmelerinin çok daha kolay olması amacıyla bir çok reflekse sahip olarak tabidir. Bu reflekslerin tümünün yaşamsal önemi söz konusudur. Hayatlarını devam ettirebilmeleri için bunlar şarttır. Bu refleksler belirli bir uyarıya cevap olarak istem dışı meydana gelirler. Bu refleksler içinde; esneme, öksürme, kusma, göz kırpma, hapşırma, burnunu çekme de bulunur. En mühim refleksler beslenme ile alakalı olanlardır. Annesinin göğsünü yanağına dokunmasıyla başını çevirme, emme ve yutma refleksleridir. Hastaneden çıkmadan önce bebeğin bütün bu reflekslere sahip olup olmadığı çok iyi araştırılmalıdır. Bebekte bu saydığımız reflekslerin pek çoğu altı ay sonra kaybolur.

a. Emme Refleksi:

Yeni dünyaya gelen bebeğinizin ağzına parmağınızı soktuğunuzda bebeğiniz emmeye başlar. Bu refleks uyanıkken dördüncü aya kadar, uykudayken yedinci aya kadar sürebilir. Emme refleksi, erken doğan, doğum ağırlığı düşük olan ve hasta yenidoğanlarda hiç olmayabilir veya çok zayıftır. Bu bebekler anne göğsünü doyuncaya dek ememezler, kolayca yorulurlar ve memede iken uyuyakalırlar. Bu halde bebeğinizi az ve sık emzirmeniz icap eder.

İrkilme:

Bebeğin ani sesler ve sert tepkiler karşısında gösterdiği bir korku durumudur, irkilen yenidoğan başını arkaya atar, kollarını yana doğru açar. Sonra çabucak kollarını göğsüne doğru çeker ve bedenini büker. Bu refleks, bebek üç dört aylık olduğunda ortadan kalkar. Erken doğan bebeklerde daha önceleri hiç olmayabilir.

Yakalama Refleksi:

Yeni doğan bebeğin elinin içine parmağınızla getirirseniz parmağınızı sıkıca kavrar. Aynı biçimde ayak tabanına dokunulduğunda ayaklarını içe büker. Yakalama refleksi isteyerek yakalamaya başladığı zaman ortadan kalkar.

Arama Refleksi:

Bu en temel içgüdülerinden biridir ve memenizi bulup emmesine yardımcı olur. Eğer nazikçe memenize yakın olan yanağını
okşarsanız ya da parmağınızla dokunursanız başını parmağınıza doğru çevirip ağzını açacaktır. Üstdudağının ortasına dokunduğunuzda da ağzını açar. www.kadinlarsitesi.com

Yürüme Refleksi
Bebeğinizin koltukaltlarından tutularak sert zemine bastırdığınızda, sanki yürüyormuşçasına bacaklarını hareket ettirecektir. Bu refleks 3 veya 6. hafta dolaylarında ortadan kalkar ve bebeğinizin yürümeyi öğrenmesine herhangi bir katkısı yoktur.

Sürünme Refleksi:

Bebeğinizi yüzüstü yatırdığınızda, otomatik olarak poposunu kaldırıp dizlerini karnına doğru çekerek emekleme pozisyonu alır. Bacaklarını sürünüyormuşçasına ileri geri oynatabilir. Bu gerçek bir sürünme değildir ve bacaklarını düz tutarak yatabilmeye başlayınca, bu hareketi de ortadan kalkacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git