Yeşil Çay Sadece Zayıflatmıyor Bakın Başka Ne Faydaları Var

Pek çoğumuzun diyet listelerinde yer alan pek çoğumuz içinde kulaktan dolma olarak bilinene hemen her kilo vermeyi düşünen kişilerin içtiği yeşil çayın gerçek anlamda zayıflamayı sağlayan bir etkisi var mı yok mu hiç merak ettiniz mi? Ben ettim hanımlar ve araştırmalarımı da sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle yazıma yeşil çayı tanımlamakla başlamak istiyorum. Bizlerin en çok tükettiği siyah çay bitkisinin işlenmemiş ham yapraklarından elde edilen bitkidir esasında yeşil çay. Tam bir antioksidon deposudur ve sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Yeşil çayın en önemli faydalarını sayacak olursak;

*Kansere yakalanma riskinizi azaltır.

*İyi bir kolesterol düşürücüdür.

*Tansiyonunuzu dengeler.

*Kilo vermenizi kolaylaştırır.

*Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur.

Uzman diyetisyenlerin de önerdiği yeşil çayın bir su bardağında yalnızca 2 kalori bulunuyor. Yeşil çayın bilinen en önemli etkisi ise metabolizmayı hızlandırması ve buna karşın kilo alımınızı yavaşlatmasıdır. Demek ki  iştah kesen bir yönü de bulunuyor. Bu nedenle diyet listelerinin olmazsa olmazıdır.

Gördüğünüz gibi yeşil çayın bir çok etkisi bulunmakta. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu çaydan günlük 3-4 fincan tüketebilirsiniz. Yazımızın başlığında sorduğumuz sorunun cevabını aldık diye umuyorum. Evet yeşil çayın zayıflatıcı bir etkisi vardır arkadaşlar.

Yeşil çay Uzak Doğu ülkeleri başta olmak üzere artık tüm dünya ülkelerinde hızla yayılmaya başlayan bir çay alışkanlığı haline geliyor. Zayıflatıcı etkisinin yanı sıra içinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde bağışıklık sisteminizi de olası hastalıklara karşı koruyor. Siz içmeseniz bile etrafınızda içilen sigara dumanını solumanız, egzoz dumanlarının oluşturduğu hava kirliliği, stres, kullandığınız ilaçlar derken tüm bunlar hasta olmanızı tetikliyor. Bu nedenle yiyip içtiklerinizin direnç artırıcı yönde olmasına özen göstermeniz kanser riskinizi ve hasta olma riskinizi de en aza indiriyor.

Ülkemizde de yavaş yavaş da olsa yeşil çay içme alışkanlığı kazanılıyor. Sohbet eşliğinde, arkadaş ortamında, ev gezmelerinde siyah çayın yerini pek tuttuğu söylenemez ama eskiye nazaran kişilerin özellikle çalışırken ya da kitap okurken kendileri ile baş başa kaldıklarında tükettikleri bir içecek olduğu söylenebilir. Size tavsiyem günlük en azından bir fincan yeşil çay tüketmelisiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git