YILDIRIMDAN NASIL KORUNULUR

YILDIRIMDAN NASIL KORUNULUR
Yapıların korunması: Yıldırımın ne yapacağı hiç belli olmaz Paratoner, atmosferdeki elekt­rik boşalımlarını en iyi zapteden araçtır Bu­gün yıldırımdan korunmanın iki yolu vardır.
Faraday paratoneri ve radyoaktif paratoner Faraday paratoneri: Yapı, aralarında bağlan­tılı, metalik tel ve şeritlerden oluşmuş bir kafes içme alınır Bu metalik aksamın uçları sivridir ve yer bağlantılarıyla son bulurlar Kafes ne kadar sıksa, korunma o denli etkili­dir.Yapının yere dayanan kısmı da, aynen kafese alınmalıdır.
Radyoaktif paratoner: Bu araç, yıldırımı be­lirli bir noktaya yöneltir, ama menzili, radyu­mun özelliklerinden yararlanıldığı ıçm, buyuk olçude genişlemiştir Çunku radyum, çevrede­ki havayı milyonlarca kere daha iletken hâle getirir.
Kişilerin korunması: Gözlemler, insanların en çok nerelerde yıldırım tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymuştur Açık arazide, tek bir ağacın veya bir saçağın, saman yığınının yanında, kenarları madenî parmak­lıklarla çevrili geniş alanlarda, paratonerlı bir binanın kenarında durmak, tehlikelidir Avcılar tüfeklerini, tarladaki köylüler çapaları nı derhal bırakmalı, çadırda kamp yapanlar, hemen çadırlarından çıkmalıdır.

YILDIRIMDAN NASIL KORUNULUR

YILDIRIMDAN NASIL KORUNULUR

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git