Yumurtalık İltihabı

YUMURTALIK İLTİHABI (Ooforit). Dişi cinsiyet bezleri olan överlerin il­tihaplanması.

YUMURTA KANALLARI İLTİHABI

Hastalığın Nedenleri

Eğer mikroplar rahim iltihabına sebep oluyorsa yumurta kanallarının da iltihaplanmasına yol açarlar. Rahim iltihabına yol açan mikroplar dışında verem mikropları da yumurta kanallarında bu tür bir hastalığa neden olabilirler. Eğer kadınlar çocukluk veya gençlik dönemlerinde verem hastalığı atlatmışsa en büyük tehlike yumurta kanallarının bu mikroplar vasıtasıyla iltihaplanması ve tıkanması, sonuç olarak kısırlığa neden olmalarıdır. Yumurta kanalları iltihaplanması hastalığının mutlaka zaman kaybetmeden önüne geçilmesi gerekmektedir, eğer gerekli önlemler alınmazsa ileride kısırlık yaşanabilir. Bu iltihabın zamanla eskidiğini ve oradan karın zarına ulaşarak peritonite yol açtığı da gözlenmektedir.

yumurtalık iltihabıVücut içerisinde her zaman kanları iltihaplandıran mikroplara rastlamak mümkündür. Eğer vücudu ve kanı olumsuz etkileyen etkenler söz konusu ise ilgili organların koruma gücü zayıfladığı için en ufak bir durumda bu organlar hastalanır. Kadinlarsitesi.com

Vücudun direncini zayıflatan diğer etkenler fazla sigara, alkol kullanımı, peklik, uykusuzluk ve uyku düzensizlikleri, olması gerekenden fazla çalışma, düzensiz ve dengesiz beslenme, çiğ sebze ve meyve tüketilmemesi, kansızlık olarak sayılabilir.

Semptomlar:

· Yumurta kanalı veya kanallarının iltihaplanması.
· Kasıklarda ve alt karında oluşan şiddetli ağrılar, şişkinlik, bulantı hissi, kusma. Ateşin yükselmesi ve kalp artışında hızlanma. Bu ağrılar sürekli yaşanır, regl dönemleriyle alakası yoktur.
· Cinsel temas esnasında hissedilen acı sebebiyle temas sırasında kadınlar zevk yerine acı duydukları için cinsel temas istenmemesi.
· Röntgen yöntemiyle doktorlar tarafından hangi kanalın tıkalı olduğu belirlenmektedir.

PAYLAŞ
Yumurtalık İltihabı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. gülcan dedi ki:

    Dilek hanim merhaba bu konuda size yardmci olabilirim

  2. dilek dedi ki:

    Bnim yumurtaligimda iltap var once kis vardi smdi kis dusmus ama smdide ilyap varmis ve hamile kalamiyorum doktr hap verdi ama atamiyorum dktr bska ypck bsy yok ddi ne olur bna hamile kalmam icin bi yontem verin

Sayfa başına git