1 Kilogram Satınca 1 Araba Alınıyor!

Türkiye’de üretimi sadece Isparta’daki bir fabrikada yapılan, zambak kökünün işlenmesi ile elde edilen 25 kg yağ, kilosu 5 eurodan Fransa’da ihraç edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Sait Bilgin Turan, sadece Isparta’da, küçük bir alanda üretimi yapılan zambağın, işlenmesinin ve yağının çıkarılmasının oldukça zahmetli bir iş olduğunu ve bu yüzden fiyatının yüksek olduğunu belirtti.

Zambak yağı üretip parfüm piyasasına satıyorlar

Turan, sadece Keçiborlu ilçesinde faaliyet gösteren bir fabrikada üretilen zambak yağının parfüm üretiminde kullanılan bir madde olduğunu söyledi.

Fabrikanın Müdürü Nihat Yılmaz, zambak yağının en az gül yağı kadar kıymetli olduğunu belirtti. Zambaktan 3 yılda bir ürün alındığını belirten Yılmaz, Fransa’dan getirilen zambak tohumlarını Keçiborlu İlçesi’ndeki Kuyucak Köyü’ne ektiklerini ve bu işe 5 yıldır devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Zambak Yağı Fransa'ya İhraç edildi

Yılmaz, “Türkiye’de sadece Isparta’da zambak yağı üretiyoruz. Zambaktan 3 yılda bir ürün alıyoruz. Bu nedenle üretimi zor ama değerli bir bitki. Yağı, topladıktan sonra kuruttuğumuz zambağın kökünden elde ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu yılki hedeflerinin 30 kg zambak yağı elde etmek olduğunu belirten Yılmaz, zambak üretiminin en çok Çin ve Fas’ta yapıldığını, oldukça zahmetli bir iş olduğunu ama, zambak yağının parfüm üretimi için olmazsa olmaz bir madde olduğunu vurguladı.

Zambak üretimi şimdilik sadece Isparta'da yapılıyor

Zambağı süs bitkisi olarak yetiştirmekten çıkarıp, yağını alıp parfüm piyasasına sunduklarını dile getiren Yılmaz, 1 ton kurutulmuş zambaktan yaklaşık 3 kilogram yağ elde edildiğini de sözlerine ekledi.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git