Evinizi Doğal Olarak Serin Tutan ve Odanızdaki Kirli Havayı Temizleyen 6 Bitki Türü

Arındırıcı Bitkiler

Nefes almamız için oksijen sağlamanın yanı sıra, kapalı alanlardaki bitkiler de havayı bu şekilde temizlerler . Bunu düşünmeyebiliriz, ancak kapalı hava kirliliği gerçek bir şeydir.

Havadaki parçacıklar pişirme , temizlik , çevre ısıtma ve soğutma, kalıp ve polen, tütün dumanı, yapı malzemeleri, boyalar ve çözücüler, makineler, radon , büro ürünleri (yazıcı tonerini ve beyaz tahta işaretleyicilerini düşünün), zararlı kimyasal maddeler, Ve diğer birçok potansiyel kaynaklar. Aslında, iç mekan havası, dış havaya göre beş kat daha kirli olabilir.

Bitkiler nefes alırken havayı filtreliyorlar (biyofiltrasyon). Hayvanlar (insanlar dahil) için bu iyi bir haber, çünkü içeride bulunan kirleticilerin çoğu ev bitkileri tarafından temizlenmektedir. Sadece temizlemekle kalmıyor aşağıdaki bitkiler ortalama 2 derece de sıcaklığı düşürüyor. Yazın odanızın hem serin hem de temiz bir havaya sahip olmasını istiyorsanız aşağıdaki bitkilerden birini mutlaka odanıza alın.

1. Aloe Vera

Bu etli, sağlam ve son derece kullanışlı bir bitkidir. Yanıklara , kızarıklığa veya nemlendiriciliğe sahip olan bir bitkidir, aloe çeşitli hastalıklarda oldukça tıbbi bir ilaçtır . Hava temizleme söz konusu olduğunda, aloe, formaldehit gidermek için en etkili bitki süs bitkileri arasında yer alır; uzun süreli maruz kalma, cilt koşullarına, solunum yolu rahatsızlığına ve kansere neden olabilir. Aloe yaprakları yüksek bir su içeriği bulunduğundan sıcaklık düşük kalır.

2. Areca Palmiye Ağacı

Areca palmiyesi popüler bir houseplant çünkü çok güzel. Geniş yaprakları vardır ve olağanüstü bir hava temizleyicisidir. Dahası, areca palmiyesi “en etkili hava nemlendiricisi” olarak adlandırıldı. Sağlıklı bir 5 metrelik ağaç için günün bir bölümününde terler, bu da soğutma işlemidir.

3. Eğreltiotu

Bu tür bir bitki gölgeli ve nemli halde çünkü tohumdan ziyade bir spordan yetişir. Boston’un eğrelti otu, formaldehit ve benzen dahil uçucu organik bileşiklerin çevresindeki havayı temizleme özelliği nedeniyle özellikle bilinmesine rağmen, yaklaşık 9000 çeşit eğrelti otu var . Toprağı ve yaprakları nemli tutmak, sağlıklı bir otcik tutacak ve havayı temiz ve serin tutacaktır. En iyi büyümeyi sağlamak için eğreltiotlarını uzun mobilyalara veya asılı sepetlere koyun.

4. Ficus Ağacı

“Ağlayan incir” olarak da bilinen ficus son derece dekoratif bir bitkidir. Çevredeki havayı deontamine edebilme özelliği şaşırtıcı bir şey değildir.

Bir çalışma ficus yaprakları, süngerin su gibi ağır metal parçacıklarını emdiği keşfedildi. Bir başka kişi, benzen çıkarmak için listenin başında yer alan bir ficus buldu. Gündüz boyunca terleme geceye kıyasla daha yüksektir, yani bu bitki en çok ihtiyaç duyduğunuzda sizi soğuk tutacaktır.

Floresan ışıklar altında bir ficus daha iyi büyür ve sesi emme konusunda ustaca bir ofis ortamı için iyi bir seçenek haline getirir. Pencerenin yakınında güneş alan odada saklayın ve yaprakların gözünüzün önünde çoğalmasını bekleyin!

5. Altın Pothos

Bu, asma üzeri büyüyen derin derin yeşil yaprakları olan yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Altın pothos, kapalı kirleticilerin benzen, formaldehit, trikloroetilen ve ozonun temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Pothos topraklarda ve su dolu vazolarla yeteri kadar yetişir; ancak bitki oldukça toksik olduğu için evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

6.  Yılan Bitkisi

Bazıları bunu “kayınbabının dili” olarak bilebilir. Bu bitki (altın pothos ve örümcek bitkisi ile birlikte), ortak bir kirletici ve oksidan olan kapalı ozonun azaltılmasında etkililik açısından test edildi. Her üçü de sürekli olarak ozon seviyelerini azaltmada etkili oldu.

Yılan bitkisi büyümek için oldukça kolaydır, az ilgi gerektirir ve fazla sulanmazsa oldukça büyük olur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git