Yabancı Dil Nasıl Kolay Öğrenilir

İkinci bir dil (veya üçüncü veya dördüncü) öğrenmek için mi uğraşıyorsunuz? İşte dokuz dil konuşan bir Babbelonyan Matthew Youlden’ın tavsiyeler. Bu ustanın, herhangi bir dili öğrenmenin kolay ve eğlenceli yolunda  size rehberlik etmesine izin verin.

Matthew Youlden, dokuz dili akıcı bir şekilde konuşuyor ve bir düzine daha istese yapar.

Matthew’a ikinci bir dil öğrenmek için nasıl mücadele ettiğinizi söylediğinizde, size şu tavsiyede bulunur. Eğer şu anda iki dilli olamayacağınıza inanıyorsanız, not almaya hazır olun!

İşte, herhangi  bir dili en iyi şekilde öğrenmek için Matthew’ın ipuçları:

Motivasyon

Dil öğrenmek için bir sebebiniz varsa motive olmanız daha kolaydır. Bir İngiliz olarak Fransızca konuşarak Fransızları etkilemek istemek çok iyi bir sebep değildir. Fransızları kendi dilllerinde tanımak istemek ise farklı bir konudur.  Sebebiniz ne olursa olsun bunu gerçekleştirmek için aşağıdaki önerilere kulak verin.

“Tamam, bunu öğrenmek istiyorum ve bu yüzden bu dili öğrenebileceğim kadar öğreneceğim.

Kendinize Bir Ortak Bulun 

Matthew, ikiz kardeşi Michael ile birlikte birkaç dil öğrenmişti (ilk yabancı dilini, sadece sekiz yaşındayken Yunanca konuştular!).

“Çok motive olduk ve hala öyleyiz. Birbirimizi gerçekten buna yapmak için zorluyoruz. Yani, eğer ondan daha fazlasını yaptığımı fark ederse, biraz kıskanacak ve sonra beni deneyin (belki de benim ikizim olduğu için) – ve diğer yoldan. ”

Dil maceralarınızda size katılacak bir kardeşe sahip olamasanız bile, bir tür ortak bulmak her ikinizi de her zaman biraz daha zorlu bir şekilde denemeye ve onunla kalmaya itecektir.

“Bence gerçekten bunun için gerçekten harika bir yol. Konuşabileceğin biri var, ve bu yeni bir dil öğrenmenin arkasındaki en iyi fikirlerden biridir. ”

 

Kendiniz İle Konuşun

Konuşacak kimse yoksa, yabancı bir dilde kendinizle konuşmanın yanlış bir tarafı yoktur.

“Gerçekten garip gelebilir, ama aslında bir dilde kendinizle konuşmak, her zaman kullanamıyorsanız pratik yapmak için harika bir yoldur.”

Yeni bir dil öğrenmeye nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu yeni kelimeleri ve cümleleri aklınızda tutabilir. Aynı zamanda birisiyle konuştuğunuzda da güveninizin artmasına yardımcı olur.

İlgili Olun

Konuşmayı en başından beri bir hedef yaparsanız, ders kitaplarında kaybolma olasılığınız daha düşük olur. İnsanlarla konuşmak, bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biridir, çünkü öğrenme sürecini sizin için uygun tutar.

“Kullanabilmek için bir dil öğreniyorsunuz. Bunu sadece kendinle konuşmayacaksın. Yaratıcı taraf, öğrenmekte olduğunuz dili gerçekten daha kullanışlı, genel, günlük bir ortamda kullanabilirsiniz. Yurt dışına çıkmak zorunda değilsiniz; Yunan restoranına gidip Yunanca sipariş verebilirsiniz. ”

Onunla Eğlenin

Yeni dilinizi herhangi bir şekilde kullanmak yaratıcı bir eylemdir. Süper Poliglot Bros., Yunanca şarkı yazarak ve kaydederek çalıştı. Yeni dilinizi pratik etmenin bazı eğlenceli yollarını düşünün: bir arkadaşınızla radyo oynayın, çizgi roman çizin, şiir yazın ya da sadece kendi kendinize konuşun. Yeni dil ile eğlenmenin bir yolunu bulamazsanız, dördüncü adımı takip etme şansınız yok!

Çocuk Gibi Davranmak

Bu, bir lokantaya gittiğinizde saçlarınıza bir tantrum atmanız veya yiyecek almanız gerektiği anlamına gelmez, ancak çocukların yaptıklarını öğrenmeyi deneyin. Çocukların doğuştan yetişkinlerden daha iyi olduğu fikri, bir efsane olduğunu kanıtlamaktadır. Yeni araştırma, yaş ve öğrenme yeteneği arasında doğrudan bir bağlantı bulamıyor. Çocukken olabildiğince çabuk öğrenmenin anahtarı, sadece bazı çocuksu tutumları üstlenmek olabilir. Örneğin, özbilinç eksikliği, dilde oynama arzusu ve hata yapma isteği.

Hata yaparak öğreniyoruz. Çocukken, hata yapmamız bekleniyor, ancak yetişkinler için hatalar tabu oluyor. Bir yetişkinin “Ben henüz öğrenmedim” yerine “yapamıyorum” demeye daha yatkın olduğunu düşünün (yüzemem, süremem, İspanyolca bilmiyorum). Başarısız olmak (ya da sadece mücadele etmek), çocukları zorlamayan sosyal bir tabudur. Bir dil öğrenmeye gelince, her şeyi bilmediğinizi (ve bununla birlikte olmanın) büyümenin ve özgürlüğün anahtarıdır.

And Now How are You ?  🙂

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git