Anne Sütü İle Beslenen Bebeklerde Kanser Riski Azalıyor

“Sağlıklı nesiller anne sütü ile beslenen bebeklerden oluşacaktır” diyen Cumhuriyet Üniversitesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, anne sütünün önemine bir kez daha değindi.

Anne Sütü ile Beslenen Bebekler Çok Daha Sağlıklı

Pek çok faydasını bildiğimiz anne sütü bebeklerin ileri ki yaşlarda kanser olma riskini ve enfeksiyona bağlı hastalıklara yakalanma riskini azalttığını sözlerine ekleyen Tuğut, fareler üzerinde yapılan deneysel çalışmaların sonucunda, anne sütü içerisinde bulunan alfalak maddesinin kanserli hücreleri parçaladığını belirtti.

Anne Sütü Kanserden de Koruyor

Konuşmasında anne sütünün sayısız önemine de değinen Tuğut, anne sütünün, bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşıladığını söyledi. Yalnızca şimdiki zamanda anne sütü ile beslenmenin faydasından değil, bebeğin ileri ki yaşlarında da sağlığı ile ilgili çok önemli faydalarını sıralayan Tuğut, sözlerine şöyle devam etti:

“Bebeğin ileri ki yaşam sağlığı üzerine önemli etkileri olduğu yine bu çalışmalar ile gösterilmiştir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülmektedir. Anne sütü alan bebeklerde orta kulak iltihabı yüzde 50, mide sorunları yüzde 64, bağırsak hastalıkları yüzde 31, solunum yolu hastalıkları yüzde 72 ve ani çocuk ölümleri % 36 düşmektedir. Beyin gelişimi anne sütü almayan bebeklere oranla çok daha iyi olmakta, alerjik rahatsızlıklar, ishal, obezite daha az görülmektedir.” dedi.

İlk bir sene anne sütüyle beslenen çocukların hayatta kalma ihtimalinin  altı kat yükseldiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, ilk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan sonra yardımcı besinlerle birlikte olmak üzere anne sütü ile beslemenin iki yıla kadar sürdürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bebeklerini anne sütü ile besleyen annelerin, meme kanseri olma riskini azalttığını, uzun süreli bebeği emziren annelerde yumurtalık ve rahim kanseri ihtimalinin düştüğünü , emzirmeyen kadınlarda ise kemik erimesi hastalığının 4 kat daha fazla görüldüğünü de sözlerine ekledi.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git