10 Yıl Süren Araştırmaların Sonu Korkunç: Diyet Cola Kalp Ataklarına Sebep Oluyor!

10 yıllık geniş çaplı bir araştırmanın sonucu olarak diyet kolanın kalp ataklarına sebep olduğu kanıtlanmış. Bazen diyet için, bazen de sırf tadını beğendiğimiz için diyet kola tüketiyoruz.

Yıllarca diyet kolanın zayıflamaya yönelik düşük kalorili olduğu söylendi, belki de çok büyük bir kesim buna inanarak diyetle birlikte serinlemek maksadıyla diyet kola tükettiler.

Yazının başında belirttiğimiz gibi 10 yıl gibi uzun bir süre diyet kolayı analiz eden araştırmacıların vardığı sonuç ise kalp ataklarına neden olduğu gerçeği.

60 bin kadının katılımıyla gerçekleşen araştırmada diyet kola içenlerin kalp hastalıklarına yakalanma olasılığının %30 daha fazla görüldüğü, ve bunun da %50’sinin ölümle sonuçlandığı gerçeğine ulaşıldı.

Rakamlar ürkütücü değil mi? Bunu tetikleyen ise diyet kolanın (ve tüm asitli içeceklerin) içinde bulunan aspartam’dır.

Aslında diyet kola ile birlikte bütün asitli içeceklerden vazgeçmek gerekir, öyle ki zararları herkes tarafından bilinse de, sağlığa yararlı tek bir yönü yoktur.

Birçok asitli içecek şirketi diyet (sağlıklı) içecek adı altında bizi içten içe hala sömürmeye devam ederken, siz neden hala sağlığınız için bu tip içeceklere dur demiyorsunuz?

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git