Gebelik Döneminde Hava Kirliliği Çocukların Küçük Doğmasına Sebep Oluyor

Hamilelikte Bulunduğunuz Ortamın Kirliliği Bebeğinizi Büyütmüyor!

Amerika’daki California Üniversitesinden Dr. Tracey Woodruff ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmalar sonucunda gebelik döneminde egzoz gazı ya da kömür santrallerinin sebep olduğu kirliliğe çokça maruz kalan anne adaylarının bebeklerinin düşük kilolu doğma riskinin arttığının uyarısını yapıyorlar.

Araştırmalar  Sonucunda Ortaya Çıkan Riskler Nelerdir?

Kapsamlı araştırmalar sonucunda hava kirliliği ne kadar fazla ise düşük kilolu ( 2,5 kilogramdan az) bebeklerin dünyaya gelme riski de o oranda artmaktadır. Araştırmalarında 3 milyon doğumun incelendiğini ifade eden Dr. Woodruff ve ekibi bu kirliliğin en aza indirgenmesi için çok daha katı önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

Bu önlemlerin alınmaması durumunda 2,5 kilo gramdan az doğan bebeklerin ölüm riski ile karşılaşmaları ise an meselesidir.

kirli hava

Sağlıklı ve TeGebmiz Hava İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

California Üniversitesinden Dr. Woodruff, Hava kirliliğine neden olan mikroskobik parçacıkların insan saçından 10 kat daha küçük olduğunu, hava kirliliğinin dünyanın her yerinde olduğunu, bu kirliliğe  herkesin maruz kaldığını ve kalabileceğini belirtirken; hava kirliliği oranının dünyanın  her yerinde farklılık gösterdiğini, sağlıklı bir yaşam için doğal ortamların seçilmesini , fabrikalardan ve santrallerden uzak da olan yerleşim yerlerinin seçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sağlıklı Bir Bebek İçin Elinizden Geleni Yapın!

Hamilelik süresince yaşananlar, bedensel ve ruhsal değişimler hatta bozukluklar hamilelik dönemin de alınan kilolar…… Evet anne adayları zorlu bir yolculuğun başındalar; ancak anne adaylığına aday olduklarını öğrendikleri andan itibaren içgüdüsel olarak koruma duygusu ile harekete geçerler. Beslenme alışkanlıkları değişir, spora daha çok önem verirler, kötü alışkanlıklarını bırakırlar….. Annelik duygusudur bu hareketleri hızlandıran ve eyleme dönüştüren. Siz bu kadar hevesli iken, elinizden gelen her şeyi kat kat fazlasıyla yapmaya çalışırken en değerli varlığınıza siz farkında olmadan içinde bulunduğunuz hava da zarar veriyor.

Uzmanların bu süreç de hamile kadınlar için önerdikleri, dikkat etmeleri gereken şeyler arasında kesinlikle sigara kullanmamak, sigara içilen ortamda kesinlikle bulunmamak, egzoz dumanlarından mümkün olduğunca uzak durmak ve en önemlisi fabrika ve santrallerin bulunduğu bir çevrede en azından gebelik döneminde yaşamamak gerektiğinin özellikle üzerinde duruyorlar. Unutmayın  Sağlıklı bir bebek hayata bir adım önde başlar.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git