Adetlerim Düzensiz, Çocuğum Olur mu?

Soru: 18 yaşında bir kızım. Benim sorunum düzenli adet görmemek. Daha önce doktora gittim verdiği 6 ay kullandım. Hap bittikten 2 ay sonra adet gördüm. Ama yine kesildi. Ancak hapı kullandığım zaman adet görüyorum. Bunun nedeni nediir? İleride çocuğum olur mu?

Cevap:

Sevgili ziyaretçimiz, sizde hormonal bir bozukluk olduğunu hemen söylemek  mümkün. Bu bozukluk nereden kaynaklanıyor? Betindeki hpofiz bezinden, tiroid bezinin düzgün çalışmamasından, çok daha sık görülen yumurtalığın fonksiyon bozukluklarından, şeker metabolizmasının ( insülin hormonunun) bozukluğundan olabilir. Bu şikayetler hatta daha saymadığım pek çok neden de sorunun nedeni olabilir. Sizde bunların araştırılması lazım. En sık görülen polistik over hastalığında yumurtalıklarda yumurtlama  fonksiyonu bozulur.  Ayrıca yumurtalıklar erkeklik hormonunu biraz daha fazla üretmeye başlar ve şeker metabolizmasında da bozukluklar olabilir. Sonuçta hormanal bozuklukları bir kerde tedavi edecek tek bir ilaç maalesef yok gibi. Tedavi uzun süre devam edebilir ve zaman zaman tedavinin tekrarlanması gerekebilir. Büyük olasılıkla gebe kalabilirsiniz, merak etmeyin. Genellikle doğumdan sonra şikayetler uzun bir süre düzelmektedir.

Ayrıca bkz:

PAYLAŞ
Adetlerim Düzensiz, Çocuğum Olur mu? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. hayal sorular dedi ki:

  ben 13 yaşındayım ve hiç birlikteliğim olmadı fakat videolar izledim ve adet olmadım acaba hamile olurmuyum?

 2. Hayal Ücra dedi ki:

  İyi günler. Ben 22 yaşındayım önceden adet dönemim normal sürüyordu. Fakat son 2senedir kanamam arttı bunun sebebi nedir? Akıntım su gibi geliyo. Kızlık zarımda bir problem olma ihtimali sizce var mıdır ? Bir doktora başvurmam gerekir mi? Cevap verirseniz sevinirim Şimdiden teşekkürler

 3. filiz dedi ki:

  ben 18 yaşındayım adet düzesizliyi oluyor evliyim ayın 15 de ğeliyo bazen ise 25de nasıl olacak buna çözüm

 4. seva dedi ki:

  Merhaba. ben 2 yıl önce sol yumurtalıkda bulunan kistadan ameliyat olundum ve ameliyat zamanı sol yumurtalığımda kesilib götürülmüş.Bi tek sağ yumurtalık var ondada küçük ölçüde kista var. Tek yumurtalıkla benim çocuğum ola bilirmi? Ve ne yapmam gerekiyor? öNCEDEN TEŞEKKÜRLER!!!

 5. sonay dedi ki:

  slm ..22 yaşındayım,benim adet sancılarım çok oluyor ve bu ağrışar bacaklarıma ve beynime halsizlik verecek dercede,ve karnımın sağ tarafı kaskatı kesiliyo,adet olmaya yakında çok sancım oluyor ama öyle küçük ağrılar değil,ben bunun üzerine kendi kafama göre eczaneden diaben draje isimli hap aldım ve bu benim ağrılarımı epeyce kesti,ve adet düzenimide bu ilaçla yaptım.sorum şu ki bu hapın bana bir zararı olur mu?teşekkür ederim

Sayfa başına git