Adetten Kesilme

Menopoz” (adetten kesilme), dişilere has bir hormon olan östrojen hormonunun artık eskisi gibi üretilememesi nedeniyle kadınları oldukça rahatsız eden, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen birçok belirtiyi beraberinde getiren bir süreçtir.H er kadın 45-55 yaşlan arasında adetten kesilir. Ülkemizde kadınlar için ortalama yaşam süresinin 70.33 yıl olduğu saptanmıştır. Ülkemizdeki ortalama menopoz yaşı ise 48′dir. Bu durumda kadınlarımızın menopoz sonrası 22 yıl yaşayacağı ve bu yıllarda görülebilecek sorunlarla karşılaşabileceği gayet açıktır.
Kırklı yaşların ortalarına doğru adet kanamalarında düzensizlikler başlayabilir. Kanamalar eskiye göre daha bol ve uzun sürebilen şekiller gösterir. Hatta ilk defa bu dönemde ateş basması şikayetleri görülebilir. Bu yaşlardan itibaren adet kanaması kesildikten sonraki bir yılı içine alan süre “premenopoz” olarak isimlendirilir. Son adet kanamasından sonra 1 yıl boyunca hiç adet kanaması olmayan kadının artık menopoza girmiş olduğu karan verilir.
Son adet, yani menopoz genellikle 45-55 yaşlan arasında olur. Kadının canlı bebek doğurma sayısının, menopoz yaşını hiç doğum yapmamış olanlara oranla bir yıl daha uzattığı bildirilmektedir. Bunun yanı sıra adetlerini 26 günden daha sık görenlerde, 33 gün ve daha fazla günde adet görenlerden 1-2 sene önce menopoz yaşayabileceği bildirilmektedir. Bu arada sigara tiryakiliğinin sigara içmeyenlere oranla menopoz yaşını 1 veya 2 yıl öne aldığı kesin olarak saptanmıştır. Bazı kadınlarda ise çeşitli nedenlerle yapılan ameliyatlar esnasında her 2 yumurtalığın birlikte alınması da menopoz nedeni olur. Buna “cerrahi menopoz” adı verilir. Böyle bir cerrahi girişim olmaksızın 40 yaşından önce rahimi ve yumurtalıklan olmasına rağmen adetleri kesilen kadınlar da görülmektedir. Son adetten yani menopozdan yaşlılığın başladığı 65 yaşa kadar devam eden süre “menopoz sonrası” (postmenopoz) olarak isimlendirilir.

PAYLAŞ
Adetten Kesilme Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. nurettınsakınan dedi ki:

    esım ellıyasında ıkıaydır adet gormuyor acabamenopazamı gırdı

Sayfa başına git