AKREP

Akrep Nedir?

Kuyruğunun ucunda iğnesi olan, zehirli ve geceleri dolaşan bir eklem ba­caklıdır, bkz. Isırıklar Böcek Sokmaları.      Akrep örümcekgiller sınıfından olup genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları kitin denen sert bir maddeyle kaplı, kıvrık ve kalkık bir kuyruğa sahip olan, kuyruğunda zehir iğne bulunduran eklembacaklılara verilen isimdir. 2009 yılı verilerine göre dünyada toplam 1753 türü bulunmakla birlikte Türkiye’de 11 cinsten oluşan 23 türü bulunmaktadır. Doğada yaşamları kısa olmakla birlikte sekiz yıla kadar yaşayanları da vardır.

                Akrepler Nerelerde Yaşarlar?

Akrepler karlı bölgeler dışında hemen hemen her yerde, ormanlarda, çöllerde, taşlık ve kayalıklarda yaşarlar. Çoğunlukla tropikal alanlarda yaşarlar. Akrepler sıcaklığa fazla duyarlı oldukları için nemli olan bölgelerde, ılık ve ıslak yerlerde yaşarlar. Bunların dışında gündüzleri ağaç kavuklarında, kendi kazdıkları yuvalarda, kurumuş ağaç kabuklarında yaşarlar. Geceleri daha aktif akrepolarak yaşam süren akrepler kaygan zeminlere tırmanamazlar. Akreplere çok soğuk karlı yerler hariç her yerde rastlamak mümkündür. Doğada sıklıkla karşılaşabileceğimiz hayvanların başında gelir. Akrepler toprak altı ve toprak üstü akrepleri olmak üzere ikiye ayrılırlar.

                Akrep türleri şunlardır;

  •  -Ağaç Akrepleri: Ağaç yarıkları ve ağaçların kabuklarında yaşarlar. Avustralya da bu tür akrep türü çokça görülür.
  • – Taş Altı Akrepleri: Taşların alt kısımlarında ve yarıklarda yaşamlarını sürdürürler.
  • – Kumcul Akrepler: Çöl ve kum gibi yumuşak olan ortamlarda yaşarlar. Sert tırnakları sayesinde sert uzun kıl taşıyabilirler.
  • – Kazıcı Akrepler: Yengece benzeyen akreplerdir. Kuvvetli, sert ve kısa bacaklara sahiptirler.
PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git