Alzaymır Hastası Olmadığınızdan Emin misiniz? Bir Kavanoz Fıstık Ezmesi ve Cetvelle Evde Kendiniz Test Edebilirsiniz

Tedavisi olmayan hastalıklardan yalnızca biridir Alzheimer hastalığı, oysa erken tanı ile büyük farklar yaratmak mümkün. Örneğin elişi ile uğraşmak, bulmaca çözmek alzheimer hastalığının önüne geçen beyin egzersizlerinden bazılarıdır. Tabi bu bahsettiklerimiz hastalığa yakalanmadan önceki evre için geçerli.

Yapılan uzun araştırmalar sonrasında evde kendiniz bile kolaylıkla yapabileceğiniz bir test yöntemi geliştirildi, elbette ki bu test pozitif veya negatif çıkması sizi hastalık sahibi yapmadığı gibi sağlıklı olduğunuzu da göstermez.

Ancak size ciddi oranda fikir vermek için yeterlidir, dünyada git gide yaygınlaşan hastalıklardan biri olan alzheimer hastalığı sizin de kapınızı çalmadan derhal önlem almanızda fayda var.

Her ne kadar ilk belirtisi unutkanlık gibi görünse de bu hastalığın da pek çok belirtisi vardır. Ruhsal durum ve davranış değişiklikleri, karışıklığın derinleşmesi (kaos), asılsız şüpheler, ciddi hafıza kaybı ve konuşmada zorluk, yutma ve yürüme gibi durumlar da bunlara dahildir.

Bu mini testi yapabilmek için bir kavanoz fıstık ezmesi (kokusu yoğun olduğu için) bir de cetvele ihtiyacınız olacak. Bir yakınınızdan gözlerinizi kapatmasını isteyin, önce sol burun deliğinizi kapayarak sağ tarafınızla koklayın, sonra aynı işlemi diğer burun deliğinize yapın.

Alzheimer hastalarına uygulanan testte tüm katılımcıların sol burun deliklerinin daha ağır koku aldıklarını, fıstık ezmesini bulmakta zorlandıkları görüldü. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git