Android (Erkeksi) Şişmanlık

Android Şişmanlık Nedir?

Android şişmanlık diğer ismi ile abdominal obezite, erkeksi şişmanlık ya da elma tipi şişmanlık olarak adlandırılan ve son yıllarda yaygın olarak karşılaşılan bir obezite türüdür.

Günümüzde obezite hem yetişkin hemde çocuklarda oldukça sık görülmekte ve kadın, erkek, çocuk obezite türleri de kategorilere ayrılmaktadır. Android şişmanlık denilince akla erkeksi şişmanlık yani erkeklerin obezite sorunu gelmektedir.

androidAndroid Şişmanlık Nasıl Anlaşılır?

Android şişmanlığın en belirgin karakteristik özelliği erkeklerin göbek kısmın oluşan yağlanmadır. Özellikle erkeklerin göbeklerini dışarı çıkararak ya da kemerin üstüne sarkıtarak yürümeleri bize bu şişmanlık türünün haberini verir.

Android şişmanlık elbette yalnızca karın bölgesinde değil vücudun üst kısmında yer alan boyun, yüz ve göğüs çevresinde de oldukça sık görülür.

Android Şişmanlık Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Özellikle göbek çevresinde yağlanma ne yazık ki bir çok hastalığın nedeni olacaktır. Bu hastalıkların en başında ise yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, diyabet, eklem ağrıları, karaciğerde yağlanma gibi şişmanlığa bağlı hastalıklar meydana gelir.

Android Şişmanlık Neden Oluşur?

Çağımızın büyük sorunu haline gelen obezitenin en önemli nedeni hiç şüphesiz yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Bunun dışında elbette genetik faktörler, çevresel etkenler de şişmanlığın oluşmasında etkili olan diğer unsurlar arasında yer alır.

Android Şişmanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Android şişmanlığın tedavisi aslında çok zor değildir. Çünkü yağ hücrelerinin yağ fazlası ile aşırı genişlemiş olmalarına karşın hücre sayısı fazla değil normaldir. Bu nedenle kilo vermek çok daha kolay olacaktır.

Android şişmanlığın tedavisinde ise şu yöntemler uygulanmaktadır;

* Diyet tedavisi

* Spor

* İlaç tedavisi

* Cerrahi müdahale

Elbetteki tüm bu tedavi yöntemleri uzman bir doktor gözetiminde yapılmalı özellikle diyet programları kişiye özel olmalıdır. Çünkü herkesin metabolizması, vücut yapımı birbirinden farklıdır.

Şişmanlığa Yakalanmadan Önce Ne Yapmalı?

* Öncelikle yemeklerinizde ki tuz oranını azaltın.

* Çok şekerli yiyecek ve içeceklerden olabildiğinde kaçının.

* Su tüketiminizi çoğaltın ve özellikle yemeklerden yarım saat önce su içmeye özen gösterin. Çünkü bu sayede mide asidiniz azalacak ve daha az açlık hissedeceksiniz.

* Yiyeceklerinizin pişirme yöntemlerini daha sağlıklı hale getirin.

* Sporu hayatınızın bir parçası yapın, en azından günlük yürüyüşlere çıkın.

* Günlük 5-6 adet badem tüketerek bel çevrenizi ince tutabilirsiniz.

* Yemeklerinizde çeşitli baharatlar kullanın çünkü baharatların metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla yağ yakımınız sağlanmış olacaktır.

* Vücudunuzda ki omega-3 yani doymamış yağ oranını artırmak için mutlaka balık yiyin çünkü balık vücut yağının azalmasında etkilidir.

* Bitki çayları faydalıdır ancak fazlasından kaçının.

Tüm bunları uygulayarak ideal kilonuzu koruyabilir, sağlıklı ve kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git