Anne Adaylarına Tavsiyeler

– Hamilelik Sırasında Stres

Hamilelik döneminde stresli olmak yaygın rastlanan bir durumdur. Vücudu­nuz değişiyor, siz ve eşiniz ebeveyn ol­ma beklentisi içindesiniz ve kendinizi çok iyi hissetmiyor olabilirsiniz. İşte ve­ya diğer yükümlülüklerden dolayı stres­li olabilirsiniz. Rahatlayın ve sakin olun! Stres hiç kimse için iyi değildir, özellik­le de hamile bir kadın için.
Yaşamınızdaki stresi şu anda azaltma­nız için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunları uygulamayı deneyin ve eşinizi de bu konuda teşvik edin.

• Her gece yeteri kadar uyuyun. Uykusuz­luk stresli hissetmenize neden olabilir.

• Gün içinde dinlenin ve gevşeyin. Bir süre kitap okuyun ya da müzik dinle­yin.

gebeli• Stresten kurtulmak için egzersiz yapın. Yürüyüş yapın veya bir jimnastik sa­lonuna gidin. Hamile kadınlar için bir egzersiz videosu alın. Stresi azaltmak için aktif ve fiziksel (çok yorucu olma­yan) aktiviteler yapın. Eşinizden size katılmasını isteyin.

• Düzenli beslenin. Gün içinde yeterli kaloriyi almak “güçsüz” hissetmenizi engeller.

• Hoşunuza giden bir şeyler yapın ve bu­nu kendiniz için yapın.

• Mutlu bir yüz ifadesi takının. Bazen bir konu hakkında düşünce tarzınızı değiştirmek -daha pozitif olmaya ka­rar vermek- etkili olabilir. Surat asmak yerine gülümsemek stresi azaltmaya yardım eder.

• Eğer kokular sizin için önemliyse sev­diğiniz kokuları yaşamınıza dahil edin. Kokulu mumlar yakın veya gü­zel kokulu çiçekler alın.

• “Yalnız Kovboy” olmayın. Endişelerini­zi eşinizle paylaşın veya konuşabilece­ğiniz bir hamile kadınlar grubu bulun.

– Apandisit (Apindisit İltihabı)

Apandisit herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, hatta hamilelikte bile. Hamile­lik tanı konmasmı zorlaştırabilir, çünkü belirtilerin bazıları normal bir hamilelik­te görülen belirtilere benzer, örneğin mi­de bulantısı ve kusma. Teşhis, rahim bü­yüdükçe apandisit yukarı doğru hareket ettiği için de zordur, o yüzden ağrı ve hassasiyet normalden farklı bir bölgede olur.

Apandisit tedavisi, acil ameliyat et­mektir. Bu, karınla ilgili büyük bir ame­liyattır, 9-12 cm büyüklüğünde bir yarık açılır ve birkaç gün hastanede yatmayı gerektirir.

Bazı durumlarda daha küçük yarıklar açılarak laparoskopi yöntemi kullanılır ama hamilelik sırasında büyüyen rahim nedeniyle laparoskopi uygulanması daha zor olabilir.

İltihaplı bir apandisit patladığı zaman ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Dok­torların çoğu, iltihaplı apandisitin patla­ması ve karın boşluğunda enfeksiyon oluşturma riski nedeniyle “normal” bir apandisitin alınması gerektiğine inanır­lar. Antibiyotikler verilir; birçok antibi­yotiğin hamilelik sırasında kullanılması güvenlidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git