Gebelik Öncesi Kendinize Sormanız Gereken Sorular?

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde ya da gebe olduğunuzu öğrendiğinizde kendinize sormanız gereken sorular ile daha sağlıklı bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı yükselteceğinizin farkında mısınız?

Bu soruları cevaplayabilmek için annenize, eşinize ve var ise çocukluk doktorunuza da ihtiyacınız var… Unutmayın Anne adayları bilinçli bir gebelik dönemi için bu soruların cevabını bilmeniz gerekiyor. Bu soruların cevaplarının önemi bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Gebelik Öncesi Gözden Geçirmeniz Gerekenler…

Kızamıkçık Aşısı Oldunuz mu?

Kızamıkçık diğer adı ile RUBELLA hastalığı bebeğin iç organlarının geliştiği erken gebelik döneminde bebekte önemli bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle gebeliğe karar verdiğinizde doktorunuza giderek bir kan testi ile rubella hastalığına karşı bağışıklığınızın olup olmadığını öğrenebilir ve aşınızı olabilirsiniz. En önemli nokta ise bu testi Anneliği düşündüğünüz ilk andan itibaren gidip yaptırmalısınız, gebe kalmadan önce!

Sizin ya da Eşinizin Ailesinde Kalıtsal Bir Hastalık Var Mı?

hamilelik dönemiSizin veya eşinizin yakın akrabaları içinde genetik bir rahatsızlığı olan varsa, bunun bebeğinize geçme ihtimali de vardır. Kalıtsal bir hastalık riski taşınıyor ise bunun risk düzeyini ölçüsünü saptayabilecek merkezler bulunmaktadır. Çocuğun gerçek bir risk taşıması için hem anne adayının hem de baba adayının aynı hastalığa neden olan geni taşımaları gerekmektedir.

Kronik Bir Hastalığınız Var Mı ?

Şeker, Kalp ya da sara gibi bir hastalığınız var ise gebelikten önce doktorunuzla sizi veya bebeğinizi nelerin beklediğini, neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi almanız yapmanız gereken en önemli unsurların başında geliyor. Doktorunuz bu durumda kullandığınız ilaçları bebeğinize zarar vermeyecek olanlar ile değiştirebilir veya uygun görülürse ilaç kullanımını bırakmanızı da isteyebilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullandınız mı, Halen de Kullanıyor Musunuz?

Gebe kalmayı planlamadan önce doğum kontrol haplarını bırakmış olmanız da fayda vardır, çünkü vücudunuzun doğal adet düzeni geri gelecektir. Doğum kontrol hapını gebe kalmayı tasarladığınız zamandan yaklaşık üç adet dönemi öncesinde bırakmanız en uygun olanıdır. Adetleriniz düzenli hale gelmeden önce gebe kalır iseniz bebeğinizin beklenen doğum zamanını belirlemek de güçleşecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git