BACAK KIRIKLARI İLKYARDIM VE TEDAVİSİ

Kazazedeyi yatırıp bacağı elle dikkatli bir şekilde sabitleştiriniz.
■ Hastaneye yolculuk kısa sürecekse (örneğin 30 dakikadan daha kısa) ve sarsıntısız olacaksa ayaklarla dizler altına tam yerinde sargılar yerleştiriniz.
■ Dizle ayak bileği arasına bol miktarda tampon koyunuz.
■ Sağlam bacağı yavaşça yaralı bacağın yanına getiriniz.

■ Bileklerle ayaklann çevresine sekiz biçiminde bir sargı ve dizlerin çevresine geniş bir sargı bağlayınız; bütün düğümleri sağlam tarafa getiriniz.
■ Eğer hastaneye yolculuk uzun veya sarsıntılı olacak ve atel de yoksa, ek tamponlarla üç sargı daha koyunuz: Birini alt bacaklar çevresine, birini uyluklar çevresine ve son olarak da kmk yerin altına bir tane “değişken” sargı bağlayınız; kınk taraftan kaçınınız.

■ Eğer ateller varsa (kınk bacak için) kınk bacağı tutturup iki bacak arasına apışarasından ayağa kadar uzanan bir aleti yeterli tamponla yerleştiriniz. Yukarda sarsıntılı bir yolculuk için gerektiği belirtilen tampon ve sargılan koyunuz.
■ Eğer uyluk kemiği kınlmışsa kınk bacağın dışına koltuk altından
I ayağa kadar uzanan daha uzun ek bir atel ve tampon yerleştiriniz.Atollerin \iicuda değdiği kemikli yerlere (bileklerdeki ve kalçadaki) ve çukurluklara ek tamponlar koyunuz.

■ Uzun atelin üst ucunu iki geniş sargıyla tutturunuz; birini hemen koltuk altlannda göğüs çevresine, diğerini de leğen kemiği çevresine kalça eklemi doğrultusunda sonra da alt bacak ve atolleri jnkarda sarsıntılı yolculuk için yaptığınız gibi sarınız. Düğümü atelin üzerine getiriniz.
■ Şoku azaltmak için antişok tedaviyi uygulayınız.
■ Bacaklar hareketsiz hale getirilince rahatsızlığı ve şişmeyi azaltmak için onlan \oikan kaldınmz.
■ Hastaneye götürünüz; tedavi konumunda sedye ile taşıyınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git