Bağırsak Kanseriyim, Karaciğerimde Kitle Var Tedavi Önerileriniz Nedir?

Soru: 47 yaşındayım. Bağırsak kanseri teşhisi konuldu. Karaciğerimde 2.5 santim kitle tespit edildi. Doktorlar kemoterapi önerdi. Karaciğerimdeki kitle için ameliyat olmam gerekir mi? MESUDE GÜLECEK

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Ailesinde bağırsak kanseri olanlar, aşırı miktarda kırmızı ve tuzlu et yiyenler, uzun süre sigara içenler, aşırı şişmanlar bağırsak kanseri için riskli grupta. Tedaviye gelince… Tümör lenf bezlerine atlamadıysa, polip yoksa, tümör l santimin altındaysa ve belli bir bağırsak tabakasını geçmediyse (serozaya taşmadıysa) kemoterapi yapmayız. Ama serozaya taşmış ve lenf bezine atlamışsa muhakkak 6 kür kemoterapi veririz.

Bağırsak kanseri tedavisinde çok büyük aşamalar kaydedildi. Eskiden yüzde 60 kür elde ettiğimiz hastalarda yeni ilaçlarla yüzde 80-85’lere varan oranlarda temelli kür elde ediliyor. Metastaz olan hastalarda bile iyi neticeler alınıyor. Karaciğerinizdeki kitle kemoterapiyle küçültülüp ameliyatla temelli çıkarılabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz çok önemli. Bunun için milk thistle (deve dikeni sütü kapsülü), bromelain (ananas hapı), maitake mantarı hapı, boswellia bitkisi hapı, dandelion (karahindiba hapı), folik asit, kalsiyum alın. Bol bol yoğurt yiyin.

Günde l çorba kaşığı keten tohumu yiyin. Soya yağı kullanın. Yemeklerinize zerdeçal katın. Posa bırakan bütün meyveler sizin için faydalıdır, bol miktarda tüketin. Katkı maddesi içeren gıdalardan kaçının. Tuzlu, şekerli ve beyaz undan yapılmış yiyeceklerden kaçının. Meyve suyu yerine meyveleri posasıyla tüketin.

Karahindiba, kuzukulağı, tere, biberiye ve rezeneyi sofranızdan eksik etmeyin. Her gün l porsiyon beyaz et, 5-7 porsiyon da sebze ve meyve tüketin. Kırmızı eti diyetinizden çıkarın. Haftada 2 kez kurubaklagil yiyin. Önceliği kuru fasulye, bezelye ve barbunyaya verin. Daha sonra nohut ve mercimeği tercih edin.

Her gün 2 bardak domates suyu ve l bardak havuç suyunu dönüşümlü olarak tüketin. Kabız kalmayın, normalde her gün 1-2 kez büyük abdeste çıkmanız gerekiyor. Kabızlık ortaya çıkarsa bol bol kuru kara erik ve kayısı tüketin. Her gün yarım kilo probiyotik yoğurt yiyin. Katkı maddesi içeren besinlerden uzak durun. Organik gıdaları tercih edin.

PAYLAŞ
Bağırsak Kanseriyim, Karaciğerimde Kitle Var Tedavi Önerileriniz Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. gamze çakır dedi ki:

    annem 54 yaşında 21.12.2009 tarihinde bağırsak kanseri teşhisi kondu.1 yıldan beri devam eden ishal nedeniye dr a gidilmişti.22.12.09 da tomografi çekildi ve tümörün hiç bir organına bulaşmadığını öğrendik.makattan 11 cm yukarıda 4 cmlik bir tümör.
    kan değerleri normal ,iştahsızlık ,halsizlik gibi sorunlar şu anda yok.25.12.09 da dr sonucuna göre 2.evre ile 3.evre ortasında,tümörün uygun bir yerde olduğu,ilk başta ışın tedavisi ve kemoterapi 6 hafta.sonra 8 hafta evde dinlenme ondan sonra ameliyat yapmaya karar verildi.ışın ve kemoterapi tedavsi görünülene dek sıçrama olasılığı yokmudur.hayatı kurtarılırmı?tşekkürler.

Sayfa başına git