Babamda Barsak Polipi Çıktı, Kırmızı Et Tüketebilir mi?

Soru: Babam (57) 2 ay önce kabızlık şikayetiyle doktora gitti. Kolonoskopi yapıldı. Bağırsaklarında polip tespit edildi, işlem sırasında polipler temizlendi. Doktor l yıl sonra kolonoskopinin tekrar etmesi gerektiğini söyledi. Babam etsiz yemek yemiyor. Kırmızı eti ne kadar tüketmesi gerekir? ÇAĞLA ÜZÜLMEZ

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Bağırsak kanseri bugün dünyada hızla artan bir sağlık sorun. En önemli nedeni bağırsak polipleri. Ailesinde bu hastalık olanlarda, kabızlık şikayeti çekenlerde ve kırmızı et tüketenlerde de sık rastlanıyor. 2005 yılında yaklaşık 150 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre yüksek oranda sucuk, salam, sosis ya da kırmızı et tüketenler, tüketmeyenlere oranla bağırsak kanserine yüzde 30-40 daha yatkın. Erkekler için günlük 85 gram ve üstünde kırmızı et (yaklaşık 3 köfte), kadınlar için ise 60 gram ve üzeri (yaklaşık 2 köfte) kırmızı et tüketimi riskli sınırlardır. Bu nedenle kırmızı eti kadınlar 90 gram (3 köfte büyüklüğünde), erkekler ise 120 gram (4 köfte büyüklüğünde) olmak üzere haftada en fazla 2 defa yemeli. Ette sıralama balık, hindi ve tavuk şeklinde olmalı. Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş kırmızı etten uzak durulmalı.

Babanız bağırsak kanserinden korunmak için tavsiyelerim şunlar:
– Bağırsak polipleri tespit edildiği için kırmızı etten uzak durun.
– Aşırı tuzlu ve katkı maddesi içeren gıdaları tüketmeyin.
– Diyetiniz meyve ve sebze ağırlıklı olsun. Her gün 5-7 porsiyon sebze meyve yemeye çalışın.
– Protein almak için balık, tavuk ve hindi yiyin.
– Kuru fasulye, nohut gibi bitkisel proteinler de çok faydalıdır. Mutlaka haftada 2 kez kurubaklagil tüketin.
– Katı yağlardan uzak durun, zeytinyağı ve soya yağını tercih edin.
– Şekerli ve beyaz undan yapılmış yiyeceklerden kesinlikle kaçının.
– Özellikle kereviz, kereviz sapı, bezelye, yer elması, enginar, beyaz lahana, kırmızı lahana, karhabahar, kırmızı turp, karahindiba, kuzukulağı, tere, biberiye ve rezeneyi sofranızdan eksik etmeyin.
– Semizotu ve probiyotik ev yoğurdunun bağırsak kanserinden koruyan en önemli gıdalar olduğunu unutmayın.
– Her gün l gram kalsiyum, 400 ünite folik asit, l adet bebe aspirini alın.
– Maitake ya da shiitake mantarı haplarından birine başlayın.

PAYLAŞ
Babamda Barsak Polipi Çıktı, Kırmızı Et Tüketebilir mi? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. elham kurt dedi ki:

  iyi gunler. benim annemde de polip cikti ve bizden onay alinmadan parca alindi. sonuclar temiz cikti cok sukur ama annemin tedavilere cevap vermedigini agrilarinin devam ettigini gorduk. bir teshis konulmadi ve doktorumuz bize hicbir sey onermedi diyet listesi bile vermedi bu durum normal mi yani ? bize bir tavsiye verebilirseniz cok sevinirim.. simdiden cok tesekkur ederim.

 2. Farqana Ahmadova dedi ki:

  Salam Həkim! Mənim babamın(60) bağırsağında polip çıxıb və buna görə müayinə olunub.
  Histopatoloji müayinənin nəticəsi belə çıxıb:
  S-vari bağırsağın bioptatlarında-vəzilər genəlmişlər, bir qismi şaxələnir və anastomozlaşır, sayı şoxalmışdır. Epitel silindirik formadadır, çoxqatlı və çoxtəbəqəlidir, bəzi vəzilərin mərkəzində epitel proliferatlar, kribroz qurluşlar qeyd olunur. Epitel atipikləşmişdir. Stromada iltihabi infiltratlar.
  S-vari bağırsağın tubilyar adenoması orta ağır dərəcəli dispilaziya atipikləşmə ilə.
  Belə bir nəticə qorxuludurmu? Endoskopik yolla, yoxsa əməliyatla poliplərin kəsilməsini məsləhət görürsünüz? Əvvəlcədən təşəkkür edirəm.

Sayfa başına git