BÖCEK SOKMALARI

Çevremizde en çok rastlanan böcek cinsleri, yaban anlan, karıncalar, bit, sivrisinek ve pirelerdir. Tüm böcek sokmalan bazen şu etkileri yapabilir:Çok sık görülen alerjik reaksiyonlar (bunlar duruma göre basit ürtikerden öldürücü anafUaktik şoka kadar gidebilir),
■ Bazı böceklerin sokmasından ileri gelen zehirlenme,
■ Sürenfeksiyon (iğne yeri çeşitli mikroplar için giriş kapısı olabileceğinden) ve bunun yanında bazen kaşımadan oluşan lezyonlar, akıntılar veya tetanos,
■ Boğulma (özellikle iğne yeri, boğazın yakınında ise).
Tehlikeli durumlar
■ Bazı böceklerin sokması tehlikelidir. Bunlar derecelerine göre, ağırdan halîfe doğru şöyle sıralanabilir: Eşek arılan, yaban anlan, bal anlan, sivrisinekler, bitler ve pireler.
■ Sokmaların sayısı ve tekrarlanması, dunumu ağırlaştırıcı etkenler olabilir. Bazen aynı böcek tarafından birkaç kez sokulan bir insan bu böceğe karşı aşın duyarlı hale gelerek, bir kez daha sokulursa şiddetli bir alerjik krize yakalanabilir (anafılaktik şok). Aynı şekilde, bir kişinin birden fazla sokulması da, -vücuda giren zehir miktan açısından tehlikeli olabilir.
■ Ağız, dil, boyun ve yüz hizasından sokulmalar en tehlikeli olanlardır, çünkü boğulma tehlikesi vardır.
Bazı hastalıklar, böcek sokmalarının tehlikesini daha da artımlar (özellikle astım, şeker ve tüm kronik hastalıklar). Çocuklar ve yaşlı insanlar böcek sokmalanna karşı daha duyarlıdırlar.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git