BOĞULMA

Boğulma, vücudun dokulan için yeterli oksijen bulunmadığı zaman ortaya çıkan ve öldürücü olabilen bir durumdur. Bu durum, solunan havada yeterli miktarda oksijen bulunmayışından ve solunum sistemindeki bir genel bozukluk ya da yaralanmadan kaynaklanabilir.
Solunum ve kalp hareketlerinin durmasıyla ortaya çıkan duruma asfîksi denir. En sık rastlanan asfıksi nedeni suda boğulmadır.
Hava yollarını tıkayan yabancı cisimler ve bazı hastalıklar da asfiksiye sebep olabilir. Difteri (Croup), larenks ödemi, solunum yolunun tümörleri ve astım bu hastalıklar arasında sayılabilir.
Gaz zehirlenmeleri de asfıksi nedenidir. Özellikle iyi yanmayan sobalardan, açık kalan gaz ocaklarından çıkan karbon monoksit (CO) gazı ile zehirlenmelerde sık rastlanır.
Asfıksi olayında kandaki oksijen yetersiz kaldığından ilk belirti olarak nabız ve solunum süratlenir, temiz hava ihtiyacı artar. Daha sonra kan basıncı artar ve başın çatlayacakmış gibi ağrımasına neden olur. Deride kan damarlanndaki oksijen azlığına bağlı olarak siyanoz denilen morarma başlar. Daha sonra soluk alamama, bilinç kaybı ve kasılmalarla (konvülsiyon) ölüm meydana gelir.Tedavi, asfıksi nedenine göre yapılır. Kalp atışlarının devamı ve bol oksijen verilmesi, ilk yapılacak yardımdır. Suni solunum ve kalp masajı, hayat kurtaracak girişimler olarak hemen herkesin öğrenmesi ve uygulaması gereken ilkyardım tedbirleridir

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git