Bebeklerde Diş Gelişimi

Şayet bebekler konuşabilseydi; dişlerini çıkartırken söyleyecekleri ilk şey “Anne diş etlerim çok acıyor” olacaktır.Tabii ki bunu söyleyemeceklerine göre anne-babaların bebeklerinin diş çıkarması sırasında onların ağzında gözüken bazı işaretlere dikkat etmeleri gerekecektir.

Mesela; tükürük akışında artış, huysuzluk, dişetlerinde kızarıklık/morluk, uykusuzluk ve iştahsızlık.

Diş çıkarırken bebeklerdeki bu ilk işaretler üç-dört aylıkken görülmeye başlanabilir. Bebeklerde ilk süt dişleri genellikle altı ile onaltıncı aylar arasında sürerler.

bebek2Peki bebeğin diş çıkartırken rahat etmesi için neler yapılmalı;

Öncelikle diş çıkarırken semptomları dikkatle izleyin ve çocuğunuza bu dönemde yüksek dozda şefkat, sevgi, ilgi vererek onun huzursuzluğunu azaltmaya çalışın.

* Bebeğinizin dişetlerini temiz ve soğuk bir bezle yumuşakça, masaj yaparak temizleyin.

* Bebeğinize soğuk ama plastik olmayan bir kaşık verin. Kaşığı bebeğinize çok soğuk (donmuş olarak) olarak vermeyin. Kısa bir süre buzdolabında kaşığı tutun ve serin bir şekilde bebeğinizin ağzında kızarıklık olan yerlerde dolaştırın.

* Bebeğinizin diş kaşıyıcılarla oynamasına izin verin. Yine diş kaşıyıcının soğuk olması çocuğunuzu rahatlatacaktır. Bebeğinizi bu sırada yalnız bırakmayın. Burada dikkat edilmesi gereken; diş kaşıyıcıların donmuş bir halde bebeğinizin ağzına götürmemesi olacaktır. Donmuş diş kaşıyıcılar çocuğunuzun dudağına veya diline yapışabilir. Ayrıca diş kaşıyıcıların plastikten değil kauçuktan yapılmış olanını tercih edin. Çünkü plastik diş kaşıyıcıların üzerindeki düzensiz yüzeyler (kopmuş parçalar veya keskin yüzeyler) bebeğinizin ağzını yaralayabilirler.

* Bütün bunlara rağmen bebeğinizin sıkıntısı geçmiyorsa mutlaka diş hekiminize danışarak; ağrı kesici pomatları kullanabilirsiniz. Yalnız bu pomatların düzensiz ve sıkça kullanımının bebeğinizin çeşitli organları ve özellikle karaciğeri üzerine olumsuz etkileri olabilir.

Bebeğin yeni süren dişlerinin bakımı nasıl yapılmalı?

Bebeğinizin dişleri ağızda görünür görünmez fırçalamaya başlamalısınız. Süt dişleri diş çürüklerine karşı çok dirençsizdirler. Bu nedenden süt dişleri kolayca çürüyebilir ki bu; çocuğunuzun daimi dişlerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Sabah ve akşam yatmadan önce bebeğinizin dişlerini yumuşak kıllı bir fırçayla ve sadece su ile fırçalayınız. 1,5-2 yaşından önce bebeğinizin ağız ve diş sağlığında yutma riskinden dolayı diş macunu kullanmayın. Bu yaşlardan sonra küçük bir nohut tanesi kadar fluoridli diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun ilk diş hekimi ziyareti için uygun zaman ya ilk dişinin çıkmasından sonra ya da ilk doğum gününden hemen sonra olmalıdır. Bebeğiniz 16 aylık olmadan önce mutlaka sorun olsun olmasın bir pedodontiste (çocuk diş hekimi) götürmeniz; ileride oluşabilecek ağız ve diş sağlığı sorunlarının önlenmesi için çok önemlidir. Bilmelisiniz ki rutin diş doktoru kontrolleri çocuğunuzun sağlıklı gülümsemesi için ilk basamaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git