Blastomyces Mantar nedir

Blastomyces Mantar

İnsanda hastalık ya­pabilen bir mantar çeşididir. Kuzey Ame­rika blastomikozunda etken, Blastomyces derınatitidis’tiî. Bu organizma akci­ğerler yoluyla vücuda girmekte ve orada çok sayıda ufak abse oluşturmaktadır.Buradan, diğer organ ve dokulara ve özellikle deriye yayılıp, orada da sivilce ve yara oluşumuna neden olmaktadır.

Mantar Nedir?  

                Blastomyces Mantar çeşidini anlayabilmek için öncelikle mantarın ne olduğunu ve genel özelliklerini bilmek daha doğru olacaktır. Mantarlar doğada ve insanda bulunabilen tek veya çok hücreli canlılardır. İnsanda doksana yakın mantar bulunmaktadır ve bunların çoğu insanda hastalığa neden olmamaktadır. Çok az bir kısmı hastalık yapmaktadır. Mantarlar deri, saç ve kıllarda meydana getirdikleri hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar yüzeysel hastalıklardır. Bazı mantarlar deri altında toplanıp iltihaplara yol açarak urlara neden olurlar. Bazı mantarlar ayak ve kasıklarda da oluşarak şişliklere, iltihaplara neden olurlar.

                Blastomyces MantarBazı mantarlar ise iç organlarda meydana gelerek derin, daha ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu tür mantar çeşitleri ise acil müdahaleye ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde olumsuz şeylere sebebiyet verebilmektedirler. Mantar çeşitleri araştırılırken denek hayvanlarından da oldukça fazla yararlanılmaktadır. Çok ciddi olmayan mantar hastalıklarına antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Blastomyces Mantar Nedir?

                Bu mantar türü iç organlarda ve özellikle akciğerde oluşan bir mantardır. Blastomyces Mantar oldukça ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunların başında ise solunum sisteminde oluşan apsedir. Bu hastalığın iki türü bulunmaktadır. Bunlar Güney Amerika blastokimozu ve Kuzey Amerika blastokimozudur. Bunlar mukozayı saran enfeksiyonlara yol açmaktadır.

                Blastomyces Mantar solunum hava vasıtasıyla ya da deri yarasından vücuda girer. İlk belirtisi deri lezyonudur. Deride iltihaplanmaya neden olur. Eğer bu organizma vücuda solunum yoluyla girerse akciğerde iltihaplanmaya neden olur. Deri ya da akciğerde başlayan hastalık yayılarak başka organlara da geçer. Bu durum son derece tehlikelidir. Bu durumda ateş, kırıklık, zayıflama gibi belirtiler meydana getirir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git