BOĞMACA (Pertussis)

Etkeni, Borde­tella Pertussis ve Bordetella parapertusis adlı mikro-organizmalardır. Bunlardan birincisinin etken olduğu haller daha şid­detli geçer. Hastalık çok bplaşıcı olup, damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Bu hastalıkta bulunan diğer mikrop ile bu­laşır. Bu hastalıkta bulunan diğer mik­roplar, bazı adenovirüsler, para-influen-za ve solunum hastalıkları virüsleridir. Belirtileri: Kuluçka dönemi 1-2 hafta, karantina dönemi ise 3 haftadır. Genellikle birinci yaş dönemindeki ço­cuklarda görülür, fakat 5 yaşına kadar olan devrede de sık rastlanır. Çocukta beliren soğuk algınlığı ve öksürük belir­tileri, birkaç gün içinde gerileyeceğine artar ve öksürük spazmodik bir özellik kazanır. Öksürük nöbetleri arttıkça, has­talığın bulaşabilmesi azalır. Bu nöbet­ler sırasında, hasta kusabilir, burun ve gözdeki ufak damarlar çatlayabilir. Has­talık sırasında, bronko-pnömoni ve ortakulak iltihabının oluşması tehlikesi var­dır ve ağır vakalarda çırpınmalar görü­lebilir. Hastalık birkaç hafta sürebilir.
Tedavi: İki hafta süreyle, tam doz ampicillin verilir. Öksürük nöbeti esna­sında çocuğun kusmuğunu solumaması­na dikkat edilir ve anneye, bu nöbet sı­rasında, akciğer ve boğazdaki yapışkan balgamı çıkarabilmesi için, çocuğunu baş aşağı tutup, sırtına vurması öğretilir.
Korunma: Formalinle öldürülmüş Bordetella pertussis’ten hazırlanmış etki­li aşısı vardır. Genellikle, boğmaca, dif­teri ve tetanos aşıları, çocuk 3-6 aylar arasındayken, bir arada yapılır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git