Boyun ve Ense Jimnastiği

Her sabah birkaç dakika, vücut cimnastiği yapmak gibi iyi bir alışkanlık kazandınız. Yüz kaslarınızı korumak veya sağlamlaştırmak için seçilen bazı hareket­leri yapmaya alıştınız. Genellikle kendi haline bırakılan, sonra da size ihanet edip intikam alan boynunuzu hiç düşündünüz mü?
İşte, fırsat bulduğunuz her zaman yap­maya çalışacağınız bazı hareketler.
Bazı Basit Hareketler
• Bir iskemlenin üzerinde dik olarak oturun, gevşeyin. Başınızı sağomuzunuza doğru eğin . Tekrar öne getirin. İndirin. Kaldırın. Aynı hareketleri sol tarafa doğru tekrar edin.
• Daha sonra bunun tersi hareketi yapın. Soldan başlayıp başı arkaya doğru çevirin ve sağa doğru getirin. Bu egzersiz baş ve ense rahatsızlıkları ve ağrılarında, omuz rahatsızlıklarında çok etkilidir.
Boyun ve Ense Jimnastiği,• İki elinizin tersiyle, çenenizi hafifçe geriye doğru iterek boyun ve ense kaslarınızı büzün.
• Ense kaslarınızı iki elinizle kuvvetli çekerek başınızı geriye doğru İtin.
• Ağzınızı sonuna kadar açın. Alt çeneyi mümkün olduğunca indirin ve çeneyi mümkün olduğu kadar öne doğru çıkarın. Çenenizi, soldan sağa ve sağdan sola ha­reket ettirin, Bu, aynı zamanda, sarkık ya­naklar İçin de çok iyidir.
• Başınızı omuzlarınız üzerinde, çok fazla öne eğmemeye özen göstererek döndürün. Bu egzersiz kamburluğa da iyi gelir. Bütün bu hareketleri, omuzları dik ve başı yukarıda tutarak yapın.
Sonunda uyumak için rahatça yerleşin. Unutmayın ki, her gece ortalama 8 saati yatağınızda geçiriyorsunuz ve kötü bir yat­ma biçimi boynunuzda kırışıklıklar ve çizgiler oluşturur. Uykunuz sırasında, tam anlamıyla düz olması için, boynunuzu iyice yerleştirin ve gerin. Bu hiç de zor değildir ve zamanla sistematik bir hal olacaktır.

PAYLAŞ
Boyun ve Ense Jimnastiği Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. melek dedi ki:

    Bn bu hareketleri yapınca asıl boynum agrıdı ödv için denim dedim kşke dnemesydim çnkü bu hraketlerdn sonra boynum kıtladı beee bu site b*k gibi bi site be…

Sayfa başına git