Bu 7 Alışkanlık Böbrekleri İflas Ettiriyor

Son yıllarda Çinliler böbreklerin temel yaşam enerjimizin merkezi olduğunu savunuyorlar. Bu tez ne kadar doğru orası tartışılır elbette ancak böbreklerin vücudumuz için olmazsa olmaz ve çok işlevsel bir organ olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Mucizevi bir organ olan böbrekler kanı temizler, hormon üretir, idrar üretir ve bedeninizde daha pek çok işe yarar. Böylesine önemli bir organımızı sağlıklı tutmak için neler yapıyoruz hiç düşündünüz mü?

Vücudumuzu ayakta tutan böbreklerimizi korumak için ne tür alışkanlıklardan kaçınmamız gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü böylesine hayati bir organı korumak demek tüm bedeni korumak demektir.

1.İdrar tutmak.

En çok yapılan hatalardan biridir. İşimiz olduğu için, o an tuvalete gitmek istemediğimiz için tuttuğumuz idrarın böbreklerimiz için ne büyük zarar olduğunu bilsek asla yapmazdık. İdrar tutmak, idrar yolu enfeksiyonlarına ve böbrek yetmezliğine neden olan ilerde bize sıkıntı verecek hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle idrar tutma alışkanlığınız varsa hemen bırakın.

2. Yeterli su içmemek.

Günlük en az 2 litre su tüketmek gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki tüketmezsek ne olur? Vücut susuz kalırsa bundan ilk etkilenen böbrekler olur, kan basıncı yavaşlar, halsizlik ve böbreklerde taş oluşumuna kadar giden sıkıntılar oluşur.

3.Bilinçsiz ilaç kullanımı.

Özellikle antibiyotik ve ağrı kesicilerin doktor kontrolü olmadan bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi böbreklerde ciddi hasarların oluşmasına neden olur. Bu nedenle ilaç içmeden önce iki kez düşünün derim.

4.Aşırı tuz tüketimi.

Ülkemizde tuz tüketimi ne yazık ki çok fazladır. Bir insanın günlük ihtiyacı olan tuz miktarı 4 grammış ama biliyorum ki biz dört gramdan çok daha fazla tuz tüketiyoruz. İşte bu fazla tüketilen tuzlar böbreklerimiz de ciddi hasarlara yol açıyor. Bu nedenle artık tuzu azaltıyoruz.

5.Fazla protein depolamak.

Elbette protein tüketeceğiz ancak her şey de olduğu gibi fazla protein almanın da zararı vardır. Özelikle de böbreklerimizin çalışmasını ve kanı temizlemesini zorlaştırdığı için fazla protein depolamak sakıncalıdır.

6.Asitli içecekler.

Fazlaca tüketilen hemen her sofrada yer alan gazlı içeceklerde böbrek yetmezliğine ve böbreklerde taş oluşumuna neden olduğundan dolayı oldukça zararlı bir içecektir. Bu alışkanlığınızı bırakmanızı öneririm.

7.Sigara içmek.

Böbreklerimiz de tıpkı kalp gibi damarlardan oluşur ve sigara tüm organlarımıza olduğu gibi böbreklerimize de aşırı zarar verir. Damar tıkanıklığı ve aşırı kan basıncı nedeniyle böbrekler için son derece zararlıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git