Cerebrum

Beyin anlamına gelir. Beyin, sinir sisteminin en önemli parçası, vücudun idare merkezidir. Beyni vücuda direktifler gönderen, vücudu yöneten, her türlü öğrenmenin kaydedildiği bir bilgisayar gibi de düşünebiliriz. Belki de dünyanın en dayanıksız ve korunmaya muhtaç bilgisayarıdır. Bundan dolayı da kafatası ile muhafaza olunur.

Peki, her canlıda beyin mevcutsa insanı hayvanlardan ayıran özellik nedir?

Öncelikle insan beyni, vücut ağırlığına ve hacmine oranla hayvanlarda olduğundan çok daha büyüktür. Beyin insanda vücut ağırlığının 1/12’si kadarken; hayvanlarda bu oran oldukça geridedir. Ayrıca beynin kullanım yüzdesi de insanda, yunus balıkları hariç, bilinen tüm hayvanlardan daha fazladır. Hal böyle olunca da tüm dünyaya, hatta evrene hükmetme aklı ve yeteneği insanda bulunmaktadır.

Beynin Bölümleri

Beynin bölümleri denince ilk akla gelen bölüm cerebrumdur. Çünkü cerebrum beynin ana bölümünü oluşturur. Aslında beyin denince hepimizin aklında canlanan şekil, cerebrumun şeklidir. İki yarımküreden oluşan cerebrum, yarımkürelerde de çeşitli bölümlere ayrılır. Her bölümün kendine özgü görevleri bulunmaktadır.

Cerebrumun içe doğru katmanlarına baktığınızda iki rengin hâkim olduğunu görürsünüz. Bunlardan boz renk kabuk kısmının rengi; ak renk ise beynin iç bölgelerinin rengidir. Beyin kabuğu da denilen boz kısım cerebrumun iç muhafazası görevini de yerine getirmektedir. 6 tabakadan oluşan bu kabuk, sinir hücreleri, sinir lifleri ve destek dokularından oluşmaktadır.

beyin

Her yönüyle bir mucize olan beynin anladığımız taraflarının yanında, henüz keşfedemediğimiz kim bilir kaç özelliği bulunmaktadır?

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git