Çiftler Arası uyum nedir ? Ne kadar önemlidir ?

Cinselliğin beraberliklerde ne kadar önemli bir yer kapladığını hepimiz biliyoruz. Evliliklerin zaman zaman son bulmasında, beraberliklerin hızla başlamasında aslında derinlerde kaliteli / kalitesiz bir cinsel yaşam yatıyor.

Eskiden tabu olarak görülen cinsellik gün geçtikçe, daha doğrusu (bence) eğitim düzeyi arttıkça, hak ettiği yeri aldı toplumda. Dejenere olmuş tavırlardan bahsetmiyorum elbette. Kültürümüzün getirdiği belli kavramları koruyarak yapılan öğretilerden bahsediyorum. Artık, çocukların belki de televizyon sayesinde, çok küçük yaşlardan itibaren fark ettikleri bir olgu bu. Doğru ve yerinde olduğu sürece, çocukların da yetişkin zamanlarında sağlıklı birer birey olmasında büyük payı olan bir olgu hemde.

Çiftlerin beraberliklerini uyumlu bir şekilde devam ettirmeleri, elbette ki farklı bir sürü unsur sayesinde oluyor, ama iyi bir cinsel hayatın uyumluluk verimini arttırdığıda kesin.

Uyumsuz bir cinsel hayat ne anlama geliyor…?
Erkek cinsinin cinsellik konusunda kadına nazaran çok daha rahat ve baskın olduğu kesin bizim ülkemizde. Erkeklerin kadınlara göre daha “legal” bir cinsel hayatları var. Dolayısı ile cinselliği daha özgür yaşıyor ve bu konudaki istek ve arzularını çok daha rahat dile getiriyorlar.
Kadınlar ise, çocukluklarından itibaren tabulaştırılmışlık ile büyüyorlar. Yetişkin olduklarında da değil bahsetmek, kendi kendilerine düşündüklerinde bile utanır olabiliyorlar. Hal böyle olunca, aynı olguyu bambaşka algılayan iki kişi çıkıyor ortaya. Ve bu iki insandan uyumlu bir cinsel hayat yaşamaları bekleniyor…

Hadi buyrun bakalım… ! Nasıl olacak bu…?
Uyumsuzluk, kadın ve erkeğin cinsellikten bekledikleri, zevk aldıkları şeyler, geçmişteki deneyimleri gibi durumlardan çıkabiliyor. Taraflardan birinin, bir diğerine çok ters gelen bir fantazisi ilişkiyi tamamen çıkmaza sokabiliyor.
Sırf karşısındakini mutlu etmek için belli bir noktaya kadar isteklerine cevap vermeye çalışmakta her zaman çözüm değil aslında.
Hiç hissetmediğiniz bir şekilde davranmak hem kendinizi hem diğer insanı kandırmak oluyor.

Cinsel uyumsuzluk çözülemeyecek bir sorun mudur..?
Toplumun cinselliği kabullenmesi ile beraber konunun uzman olan insanlarına danışmakta popüler bir hale geldi. Cinselliğin de sağlık ile ilgili bir durum olduğunu idrak etmeliyiz. Sağlık ile ilgili diğer konularda olduğu gibi bu konuyu da bir uzmana danışmak yardımcı olacaktır. Bunu asla utanılacak bir şey olarak düşünmeyip, ilişkimize, dolayısı ile bizim ruh ve beden sağlığımıza ciddi etkileri olduğunu bilmeliyiz. Bunun her ilişki için çok kolay olmadığını biliyorum ama, sevdiğiniz insan ile bunu konuşmak en doğrusu aslında. Arada sevgi olduğu sürece, ortak noktalar bulmak her zaman olası…!

Papatya Somer

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git