Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar

Çocuklar için oyuncaklar vazgeçilmez birer oyun arkadaşıdır. Biz ebeveynlerde çocuğumuza doğduğundan itibaren çeşitli oyuncaklar almaya onu eğlendirmeye, eğlenirken öğrenmeye sevk etmeye çalışırız. Çünkü oyuncaklar çocuğa sadece neşe katmaz aynı zamanda paylaşmayı, kendi başına oyun kurmayı, yeniliği, keşfetmeyi de öğretir.

Günümüz oyuncakları çocuklarımız için artık son derece eğitici ve öğretici olmuş durumda. Peki onun için nasıl bir oyuncak seçimi yapmalıyız? Bugün bu soruya yanıt verecek bir makale yayınlamak istedim.

oyuncak-secerken-nelere-dikkat-edilir-634x334

Oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmeli?

*Alınan oyuncağın çocuğun yaşına uygun olması gerekir. Böylelikle çocuğunuz zekasına ve yaşına göre göstereceği gelişimi denemiş ve gözlemlemiş olur.

*Alınan oyuncağın sivri ya da keskin olmaması gerekir. Çünkü bu tür oyuncaklar çocuğunuza zarar verebilir.

*Bir diğer unsur ise küçük çocuklar cisimleri ağızlarına almaya meyilli olduklarından dolayı aldığınız oyuncağın minik parçalarının olmamasına özen göstermelisiniz. Böylece olası bir boğulma ya da oyuncak parçası yutma sorununun önüne geçmiş olursunuz.

*Yine çocuğun oyuncağı ağzına alacağını düşünerek kullanılan boya ve malzemenin zehirsin olmasına ve üretici firmanın güvenilirliğine özen göstermeli ayrıca gerekli kalite kontrollerinden geçip geçmediğinden emin olmalısınız.

*Eğer çocuğunuzun pilli bir oyuncağı varsa pillerin konulduğu yerin onun açamayacağı şekilde sıkı olması hatta bir vida ile sabitlenmesine dikkat etmeli ve pilleri ara sıra kontrol ederek akıp akmadığına bakmalısınız.

cocuk-gelisimi-icin-dogru-oyuncak-onemli-5497167_868_o

*Bebeğinizin beşiğinde bir dönence bulunuyorsa yine bunu da çok sağlam bir şekilde monte etmelisiniz ki üzerine düşüp yaralama ya da boğulma tehlikesi olmasın.

*Oyuncak alırken olduğu kadar oyuncakları aldıktan sonra da sık sık kontrol etmelisiniz. Çünkü oyuncaklardan kırılan parçalar da çocuğunuz için zarar verici olabilir.

*Oyuncakları koyduğunuz yerde bir o kadar önemli. Oyuncaklar çocuğunuzun ulaşabileceği yerde ve güvenli bir şekilde alabileceği durumda saklanmalı. Bir oyuncak sepeti esasında en sağlam ve garanti bir yerdir oyuncaklar için. Oyuncakları dolaba koymayı düşünüyorsanız dolabın kapağına çocuk elini sıkıştırabilir bunun için ayrıca önlem almalısınız.

*Peluş oyuncak alırken yine çocuğunuzun yaşına uygun olanları tercih edin. Çünkü bu tür oyuncakların tüyleri çocuğunuzun boğazına kaçabilir.

Hoşça Kalın, Mutlu Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git