Bebeğinizi Emzirmekte Sorun Mu Yaşıyorsunuz?

Bebeğinizi Emzirmekte Sorun Mu Yaşıyorsunuz? : bebeğinizi emzirmeyle ilgili bir sorunla karşılaştığınızda zaman kaybetmeden bu konu hakkında tecrübe ya da bilgi sahibi olan kişilerden yardım isteyin; tıkalı bir süt kanalı gibi basit bir durum da bile ilgilenilmez ise ciddi sorunlara yol açabilir. Memeden süt sızması, memelerde sızı ve çatlaklar, kanal tıkanması ve meme iltihabı gibi sorunlarla karşılaşmanız durumunda sakın süt vermeyi kesmeyin. Sütü kesmeniz halinde göğüsleriniz dolarak daha da ağırlaşacak ve bu durum ağrılarınızı artıracaktır.

Göğüslerinizi sıkmayan rahat bir sütyen kullanın ve göğüslerinize masaj yaparak süt yollarını açın, bol bol yıkayın göğüslerinizi.

Emzirme Süresince Karşılaşabileceğiniz Sorunlar Nelerdir, Bu Durumlarda Neler Yapmalısınız?

Memeden Süt Sızması:

Doğumdan sonra ki ilk haftalar da bebeğinizi emzirmeden sonra göğsünüzden süt sızabilir. Bu konuda yapacağınız şey tek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer. Islak tamponları sık sık değiştirmeniz gerekir. Ancak sütünüzün sızması iyi bir şeydir; bu sütünüzün yeterli olması anlamına geliyor.

göğüs sorunları

Memelerde Sızı ve Çatlaklar:

Memede çatlak ve soyulmaların nedeni, sizin yanlış konumda tutmanızdan dolayı bebeğinizin memeye tam kenetlenememesi, göğsünüzün ucunu tam yakalayamamasıdır.  Bu sızı ve çatlakları önlemek için her emzirmeden sonra memenizi kurulayın ve sıcak tutun. Sutyenin içine tek kullanımlık   meme tamponu koyarak memelerin yeterince hava almasını sağlayın. Bebeğin emiş konumunu değiştirerek iki göğsünüzü de kullanın. Bebeğinizin sizi uzun süre emmesine kısa bir süre için müsaade etmeyin.

Kanal Tıkanması:

Memede sert kırmızı renkli ve ağrılı bir şişlik süt kanallarından  birinin tıkandığının göstergesidir. Tıkanan göğsü hafifçe ılık su ile yıkayıp masaj yapın. Bebeğinizi tıkanan göğüsten emzirmeye devam edin. Emzirmeyi sakın kesmeyin. Bir anlık yoğun bir acı hissedebilirsiniz. Ancak tıkanan kanalın açılması buna bağlıdır. Göğüslerinizi emzirme süresince rahat sutyenler kullanarak, sıkışmalarını engelleyin.

Meme İltihabı:

Tıkalı bir süt kanalı iltihaplanarak ateş yükselmesine ve halsizliğe neden olabilir. Bu tedavi edilmez ise abseye dönüşüp cerrahi müdahale gerektirecek bir durum alabilir. Tedavisi için doktorunuza göstermeli ve antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz. Bu durum da bile bebeğinizi iki göğsünüzden de emzirmeye devam edin. Göğsünüzde bir şişlik hissettiğiniz an doktorunuza başvurun bu şişlik meme iltihabı olabilir.

PAYLAŞ
Bebeğinizi Emzirmekte Sorun Mu Yaşıyorsunuz? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Burcu dilek dedi ki:

    gösümde çatlaklar oluşuyo bebeğimi emzirirken zorluk çekiyorum bunun için ne yapabilirim

Sayfa başına git