ÇOCUK DÜŞÜRMEK

Tıbbi yönü Anâ rahmindeki bebeğin yaşama yete­neğini kazanmasından (2 8’inci gebelik haftasından) önce rahim dışına atılması anlamına gelir. Bu dönemden sonra olan atılmalar ise, erken doğum diye adlan­dırılır. Yaklaşık 5 gebelikten birinin so­nucu, düşüktür ve 30 yaşından öncekidönemde bulunan ve çocuk doğurabilen kadınların % 37’sinde düşük görülür.
Çocuk düşürme belirtileri açıktır: Ge­be bir kadında karnın alt kısmında du­yulan düzenli, gelip giden sancılar ve vajinal kanama, düşük tehdidi işaretle­ridir ve acele doktor kontrolünü gerek­tirir. Doktorun gelmesinden önce, has­tanın alabileceği tek önlem, kanamayı azaltabilmek için, dinlenmektir.
Tedavi: Düşük tehdidi tedavisini dok­tor yapar. Doktor, hormonlar ve sakin­leştiricilere başvurabilir. Kaçınılmayacak bir düşükte, üstelik düşük tam olmamış­sa, doktor artakalan gebelik ürünlerini, ufak bir ameliyatla temizler. Alışkanlık haline gelen düşük, uzun tedavi gerek­tirir; gebelik halinin devamı için bazı hal­lerde rahim ağzı doğuma kadar dikilir. Kendiliğinden veya zorlama sonucu olan düşüklerin en büyük tehlikeleri, şiddet­li kanama ve kan zehirlenmesidir. Bu tehlikelerin büyüklüğü göz önünde tu­tulmalı ve hiçbir gebelikte düşük yap­mak için uğraşılmamalıdır.

PAYLAŞ
ÇOCUK DÜŞÜRMEK Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. suna dedi ki:

    benim adetim on gun once oldu. ama cok kanamam vardi.acaba düsük tehlikesi varmi-? yada düsük yapmis olabilirmiyim

  2. Fatma dedi ki:

    Arkadaşlar eğer regl iniz geciktiyse kesinlikle panik yapmayın derim. Sevgilimle ilişkiye girdik ve o ay olmam gereken adetim 4-5 gün gecikmişti. internette araştırdım ve benim durumum da olan cok insan gördüm . hap arayanlar vs. vs. öncelikle idrar testlerine hemen güvenmeyin hemen gidip kan testi yaptırın. ondan sonra ona göre hareket edin derim.

Sayfa başına git