Collagene

Anatomik Anımsatma
Deri, üç önemli tabakadan oluşmuştur:
Üst deri, gözle görülen bölümdür;
Alt deri, içteki ve gözle görülmeyen bölümdür;
Alt deri hücre dokusu, en derindeki bölümdür.
Alt deri üst derinin besleyici babasıdır. Ona hem su hem de elastikiyet kazandırır ve onun güzelliğinden sorum­ludur. Başlıca maddesi collagene‘dir.
Collagene Nedir?
Katılgan dokuların çoğunluğunda bu­lunan, proteinli tellerden meydana gelmiş bir ağdır. Gözdeki saydam tabakada, kı­kırdakta, diş minesinde ve özellikle hemen bütün organizmadakinin aşağı yukarı % 40’ını içeren alt deride bulunur. Collagene en az 19 amino asit kapsayan büyük moleküllerden oluşmuştur. Suyu çeker ve saklar. Genç derilere o kaygan, şişkin ve nemli görünümü veren de odur. Ama, yavaş yavaş, yaşlılıkla birlikte, colîagene eriyemez hale gelir, kendini daha yavaş yeniler, sertleşir ve suyu emebilme özelli­ğini kaybeder.

collagene535_28387
Kozmetik Sanayiindeki Araştırmalar
Collagene’den kozmetik alanında günümüzde çok söz edilmekle birlikte, bu alanda kullanılaiı çok olmuştur. Uzmanlar, üst deriye eriyebilen collagene koyarak de­rinin yaşlanmasını engellemeyi düşündüler. Coİlagene’i hayvansal özlü katılgan dokulardan, kıkırdaklardan, veya amino asitlerden ayırmayı başarabilmişler­dir. Bu madde şüphesiz çok etkindir, ama mucizeler yaratan bir ilaç da değildir. Çünkü çok derinlere kadar işleyemez. Bununİa birlikte kullanımı,yavaşyavaşderinin elastikiyetini artırır, derideki hafif kırışıklık­ları ve çizgileri yok eder. Ten eski ta­zeliğine kavuşacak, deri de o kaygan görü­nümünü yeniden kazanacaktır.
Sonuç olarak: Bu maddenin kozmetik alanında kullanımı harikalar yaratmaz, ama yaşlanmaya başlamış bazı ciltlerin gö­rünümünü eski haline getirir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git