Country Tarzı Yaşamla Huzur Her Yerde

Country tarzı daha çok rahatlığına düşkün, sade döşenmiş, samimi ortamlarda kendini rahat ve huzurlu hissetmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir tarzdır. Country sözcüğünün anlamına istinaden kırsal yaşam basit, sade ve kullanışlı bir yaşamı öngörür.

İstediğinizi seçin 

İngiliz, Fransız, İtalyan, İsveç, Amerikan ya da diğer kültürlerin tarzlarından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Ancak hemen hepsindeki ortak nokta sadelik, rahatlık ve konfordur.

Günümüzde kırsal yaşamı artık apartman dairesinde de yaşatabilirsiniz

Ben her zaman doğada bir yaşam hayal etmişimdir‘ diyenlere apartman dairesinde de bu hayalini gerçekleştirmek üzere bazı ipuçları verebiliriz. Küçük detayları değiştirerek çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz, belki izlediğiniz eski İngiliz veya Fransız filmlerindeki o cazip evlerin görünümüne siz de evinizde sahip olabilirsiniz.  

country-tarzi-bir-ev İşte Sizin Yeni Eviniz

 Çıtır çıtır yanan şöminenizin önünde büyük minderlerde kış aylarında sıcak çayınızı yudumlarken ya da pencerenin önündeki tek kişilik okuma koltuğunuza oturmuş elinizde 50 yıllık bir kitap ile etrafınızda size anneannenizi hatırlatan dantel örtüler ve kendinizi kırlarda hissetmenizi sağlayan çiçek desenli döşemeler ve seramik vazonuzda olan kır çiçeğinizle huzur ve mutluluk bir arada.

Country tarzını yaratmak için bir kaç ipucu:

Renk seçiminde daha mat ve naturel renkler tercih edilmeli. Mavi, beyaz,pudra pembesi, kahverengi ve siyah tercihleriniz arasında olmalı. Canlı ve sıcak renklerden uzak durulmalı. Bir odak noktası yaratmak isterseniz çok küçük detaylarda kırmızı ya da koyu rengi kullanabilirsiniz.

Modern mobilyalar ve aksesuarlar yerine klasik mobilyalar özellikle de eski görüntüsü yakalayabilmek için eskitme mobilyalar tercih edilebilir. Hatta ham ahşap kullanmak yerine beyaza boyanmış ahşap mobilyalar kullanılabilir.

Koltuk kumaşlarında pamuklu ve keten kumaşlar, desen olarak çizgili, ekoseli ya da çiçek desenli çoğunlukla iki rengin kombinini geçmeyen desenler tercih edilmeli. Koltuk minderleri büyük ve rahat olmalı çok sayıda yastık kullanılması tercih edilebilir.

Aksesuar olarak mumlar, klasik  tarzda yapılmış tablolar, antika eşyalar, eski kitaplar, eski resim ve çerçeveler, seramik vazolarda canlı çiçekler kullanılabilir. Ancak çiçek seçimlerinde canlı renkte çiçekler yerine beyaz, sarı ve kır çiçeklerini tercih edebiliriz.

Aydınlatma için ferforje ayaklı abajurlar, ferforje avizeler tercih edilirken metal aksamlar yerine ahşap olanları tercih edilmeli ya da metalleri boyayabilirsiniz. Sade modeller tercih edilmeli.

El işi nakışlar, yorganlar (özellikle patchwork), danteller, hasır sepetler, şapkalar, kutular gibi aklınıza gelen birçok el emeği ürünler yeniden gün yüzü görebilir ve değerlendirilebilir.

Perdelerde el dokuma ve örgü perdeler tercih edilebilir. Hatta perde boyları tavandan tabana değil pencere hizasına kadar yarım olarak kullanılabilir. Pencerelerin büyük olması durumunda ortam aydınlık ve ferah olacaktır.

Halı olarak küçük halılar ya da eski kilimler tercih edilebilir. Yerler doğal ahşap parkelerden olabileceği gibi seramikte olabilir.

Doğal taş görünümlü bir şömine de Country tarzı dekorasyonunuzu tamamlayacaktır.

Bütün bunları değerlendirirken en önemli kısım ise dekorasyonu yaparken olabildiğince sade yani kalabalıktan uzak olabilmektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git