Diyet Sonrası Geri Alınan Kilolar

Kilo vermek için yoğun ve ağır diyetler uyguluyorsunuz, son derece programlı, düzenli, bilinçli tamamen zayıflamaya yönelik sporlar yapıyorsunuz ve sonuçta istediğiniz ideal kilonuza ulaşıyorsunuz. İşte asıl sorun burada başlıyor yani verilen kiloları geri almamak ve formunuzu korumak. Bu makalemizde iştahımızın kontrolü, zayıflama ilaçları, tatlı tüketiminin kilomuza etkisi gibi verilen kiloları geri almamak ve zayıflamakla yakın ilgisi bulunan bu konulara değineceğiz.

İştah neden tamamen kapanır veya bir türlü kapanma?

Aslında iştah kontrolünün, kontrolden çıkması birden bire olan bir durum değil. Çoğumuz çocukluğumuzda onu da ye bunu ye ısrarları ile zayıf çocuk hasta çocuktur gibi yanlış kanı ile sürekli yemek yemeye alıştırılmış olarak büyümüşüzdür. Bu durum biz büyüdükçe sorun olarak bizle birlikte büyümeye devam eder. Zira bünye belli bir noktada bizim onu yönetmemizi artık müsaade etmez ve kapanmak bilmeyen bir iştahla savaşmaya başlarız.

Bunun yanında psikolojik etkenlerde eklenir ve olay tamamen çığırından çıkar. Örneğin bazı insanlar strese girdiklerinde, depresyon dönemine girdiklerinde hızla kilo almaya başlarlar. Çünkü artık kapanmayan bir iştahları vardır ve ne yedikleri ne kadar miktarda yediklerini ölçemez, takip edemez haldedirler.

Bazı insanlarda tam tersi bir durum yaşayarak depresyona girdiklerinde iştahları tamamen kapanır ve en son ne zaman yemek yediklerini bile hatırlayamaz ve muhtemelen tansiyon ya da kan şekerleri düşer ve baygınlık hali geçirdiklerinde aç olduklarını hatırlarlar.

Mevcut ideal kilomuzu korumak için neler yapabiliriz?

Aslında ideal kilomuzu korumak kilo vermekten daha zor bir süreçtir. Çünkü uzun vadeli bir süreçtir.
Bu sebeple kendimizi şu kadar hafta diyetteyim der gibi şu kadar hafta ideal kilomu muhafaza etmek için bunlar bunları tüketmem lazım diye bir yemek listesi hazırlarsanız emin olun en kısa sürede o listeyi çöpe atar ve eski kilonuza geri dönmek üzere hızla yola çıkarsınız.

Verilen kiloları geri almamak için en kesin yol, her gün ama her gün yiyebileceğiniz ancak az yiyebileceğiniz, sürekliliğini sağlayabilecek derece zor olmayan bir yemek alışkanlığı edinmenizdir. Yani kilonuzu muhafaza etmek için yapacağınız yemek listeleriniz bir ömür boyu sizin yaşam tarzınız olabilecek yemekler olmalıdır. Yoksa kısa vadeli kilo kontrolü sağlayacak yemek listeleri, sizi hızla eski kilonuza döndürebilecek bir yola sokar. www.kadinlarsitesi.com

Sadece salata ile beslenmek tok tutar mı?

Hayır. Karbonhidrat almadığınız hiçbir besin sizi tok tutmayacaktır. Ancak fazla karbonhidrat da sizi hızla kilo alma yoluna sürükleyecektir. Bu sebeple çok az miktarlarda her öğün karbonhidrat içeren besinler tüketerek tok kalmayı sağlayabilirisiniz.
Bunun yanında sade salata yerine salataya protein içeren besinler eklerseniz tok kalmanız daha da kolaylaşır. Örneğin salatanızın üzerine serpeceğiniz bir miktar peynir gibi.

Zayıflama ilacı kullanarak kilo verebilir mi?

Doktor tavsiyesi ve doktor kontrolü dışında kullanılan obezite ilaçlarından başka hiçbir zayıflama hapını kendi başınıza, hiçbir tetkiklerinizi yaptırmadan asla kullanmayın. Zira bazı zayıflama ilaçları kalp, tansiyon, şeker hastalarını ölüme kadar götürebilmektedir. Ayrıca zayıflama hapları ile zayıflayan birçok kişinin zayıflama hapı bitiminde sonra verdikleri kiloların daha fazlasını hızla aldıkları da bilinen bir gerçektir.

Yemekten önce tatlı veya meyve yemek zayıflatır mı?

Yemek öncesi yenilen tatlılar sanılanın aksine asla tok tutucu ve iştah kapatıcı özelliğe sahip değildir. Sadece kendinizi daha enerji dolu hissetmenizi sağlar ve yemek sonrasında tatlı yenildiği zaman hissedilen hazımsızlık hissini yaşamazsınız. Bunun dışında yemek öncesinde tatlı yiyerek iştahın kapanması ve zayıflanması gibi bir şey söz konusu değildir.

PAYLAŞ
Diyet Sonrası Geri Alınan Kilolar Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. asabi dedi ki:

    Ayda 8-10 kilo vermek sonradan o kiloları kat kat geri almaktan başka bir şey yapmıyor. Ben şuan doktorumun tavsiyesi üzerine alli kullanıyorum ama yazıda belirtildiği gibi bu tür zayıflama hapları sadece doktor kontrolünde kullanılmalı. aksi taktirde zayıflıcam derken insan sağlığından olabilir.

Sayfa başına git