Doğum Sonrası Aynada Gördüğünüz Göbek Sizi Rahatsız Mı Ediyor?

Doğum Sonrası Aynada Gördüğünüz Göbek Sizi Rahatsız Mı Ediyor?  Gebeliğiniz süresince ve doğum sonrasında alacağınız kilolar gözünüzü korkutmaya başladı bile; kilolarınızı nasıl vereceğinizi hızla düşünmeye başladınız. Ama siz hiç korkmayın ve bu kiloları gözünüz de büyütmeyin; annelik duygusunu tattınız, artık annesiniz ve bir kadın olarak bu dünyada asla ulaşamayacağınız bir lütuftur. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında her gün yapacağınız hafif egzersizler ile de genç ve güzel bir anne olma yolunda ilk adımınızı atmalısınız. Özellikle göbek bölgesindeki o sarkık görüntü sinirlerinizi bozmaya yetecektir, haklısınız karın bölgesindeki kasların eski sıklığına dönmesi biraz zordur ve zaman alacaktır. Başlangıçta acele etmemeli hareketlerinizi yavaş yavaş artırmalısınız; doğumdan yeni çıkan anneler için bu oldukça önemlidir özellikle sezaryen doğum yapan anneler dikişlerini zorlamamalıdır. Ağrı ve yorgunluk hissettiğiniz anda egzersizi bırakmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu dönemde en iyi egzersiz azar azar ancak sık sık yapılan egzersizlerdir.

doğum sonrası egzersizler

İlk Hafta Egzersizleri ve Vücudunuzun Tepkileri:

Gebelikte gerilen belki de zayıflamış olan pelvis ve karın kaslarınız doğumdan sonraki ilk günden başlayarak güçlenecek bir yapıya sahiptir. Burada tüm vücudunuzu hareket ettirmeniz ancak karın ve kasık bölgenizi fazla zorlamayacak hareketleri seçmeniz oldukça önemlidir.  Özellikle hafifçe vücudunuzu sıkma ve kaldırma hareketlerini her gün üç – dört defa yapmalısınız.

İlk Günden Başlayarak Yapabileceğiniz Hafif Egzersizler:

Ayak Pedalı: Birinci günden itibaren kendinizi fazla zorlamadan ve yormadan yapabileceğiniz ilk egzersiz şekliniz ayak bileğinizi öne ve arkaya doğru bükmeniz, vücut şişmelerine iyi geleceği gibi dolaşımı da artıracaktır.

İlk Günden İtibaren Karnınızı Güçlendireceğiniz Egzersizler:

– Başınızı ve omuzlarınızı iki yastık ile destekleyerek uzanın, dizlerinizi bükerken bacaklarınızı da hafifçe ayırın. Kollarınızı ise karnınızın üzerinde birleştirin. Başınızı ve omuzlarınızı kaldırın.

– Oturur şekilde bacaklarınızı kırın ve ellerinizi ön tarafta birleştirin. Daha sonra karın kaslarınızın gerildiğini hissedinceye dek geriye doğru yaslanın. Bu şekilde durabildiğiniz kadar durun.

– Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı hafifçe ayırın ve sırt üstü dümdüz uzanın. Ellerinizi kasıklarınıza koyun.  Omuzlarınızı ve başınızı kaldırarak ellerinizi dizlerinizin üzerine değdirmeye çalışın.

Doğumdan altı ay sonrasına kadar vücudunuz bütünüyle eski haline dönemez. Ancak altıncı haftadan sonra normale dönmeye başlar. Rahminiz gebelik önceki büyüklüğüne dönecektir, adet görmeye de başlayacaksınız. Düzenli egzersiz yapmaya başlamanız durumunda kaslarınız yeterince güçlenecek ve eski formunuza da kısa sürede dönebilirsiniz; özellikle emziren annelerin daha kolay kilo verdiği ve egzersizler sayesinde vücudunun da toplandığı kesin bir sonuçtur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git